IBM klar til at købe Sun for 38 milliarder kroner

Sun har gjort sig lækker over for IBM, der er klar til at smide knap 38 milliarder kroner på bordet for server-konkurrenten.

Artikel top billede

Læs også: Derfor vil IBM købe Sun: Datacenter-krigen raser.

It-firmaet IBM forhandler i disse timer om at købe en anden it-gigant, Sun Microsystems.

Planerne om overtagelse er givetvis affødt af, at IBM vil købe sig ind på forskellige markedssegmenter.

Mere konkret vil Big Blue blandt andet ruste sig på nettet, inden for data storage og på telekommunikation samtidig med, at IBM med Sun i baghånden bliver verdens største server-producent.

Pris for overtagelsen: 37,5 milliarder kroner.

Det skriver The Wall Street Journal.

Køb langtfra sikret

Endnu er det usikkert, om IBM får kløerne i Sun Microsystems, der i mange år har været en hård konkurrent på hardware-markedet.

Samtidig står de to it-selskaber sammen i kampen mod Microsoft med blandt andet kontorpakker, der prøver at konkurrere med Microsofts altdominerende Office-pakke.

En Sun-overtagelse vil med ét slag styrke IBM i kampen mod især HP, som kæmper mod IBM på stort set alle forretningsområder.

Hvis Sun-købet går igennem, vil det være IBM's største opkøb nogensinde.

Den gamle rekord blev slået for halvandet år siden, da IBM lagde 26 milliarder kroner på bordet for business intelligence-selskabet Cognos.

Sun sælger sig selv

Sun omsatte i 2008 for 80 milliarder kroner, men indtjeningen er skrumpet ind.

Derfor har Sun Microsystems ifølge The Wall Street Journal været rundt og gjort sig lækker over for diverse it-selskaber.

HP har ifølge avisen takket nej til tilbuddet, mens Dell ikke ønsker at udtale sig om sagen.

Indtil videre har IBM og Sun heller ikke ønsket at udtale sig om sagen.

Læs også: Derfor vil IBM købe Sun: Datacenter-krigen raser.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Er du vores næste iOS hacker?

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Project Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS