Her er de første navne i Sanders bredbåndskomité

Videnskabsminister Helge Sanders (V) kommende bredbåndskomité er endnu ikke offentliggjort, men de fleste navne er ifølge Computerworlds oplysninger allerede på plads.

Artikel top billede

Jesper Brøckner, administrerende direktør hos Telia, bliver ifølge Computerworlds oplysninger et af medlemmerne i videnskabsminister Helge Sanders (V) kommende bredbåndskomité.

Inden for en overskuelig fremtid skal alle danskere have det, som videnskabsminister Helge Sander (V) kalder "lynhurtigt bredbånd." Ministeren ønsker, at en komité skal komme med forslag, hvordan danskerne får de hurtige forbindelser.

Det har indtil nu været præget af hemmelighedskræmmeri, hvem der skal sidde i komitéen, men de fleste navne er ifølge Computerworlds oplysninger allerede faldet på plads.

Komitéen kommer angiveligt til at bestå af 14 til 15 medlemmer. De navne, som Computerworld er bekendt med, er professor Knud Erik Skouby fra Aalborg Universitet, administrerende direktør Jesper Brøckner fra Telia og administrerende direktør Lars Monrad-Gylling fra KMD.

De tre navne er allerede blandt de 16 medlemmer af IKT-Rådet, som Helge Sander benytter til at have kontakt til branchen såvel som andre interessenter inden for sektoren.

Ifølge Computerworlds oplysninger bliver spilbranchen også repræsenteret af en medarbejder fra IO Interactive. Videnskabsministeren har tidligere over for Computerworld understreget vigtigheden af, at det bliver en komité med bred repræsentation.

Det forventes, at Helge Sander offentliggør bredbåndskomitéen på mandag.

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse