EU: Datapriserne skal sænkes med 75 procent

Datatrafik mellem de europæiske lande skal være langt billigere. Derfor tager EU initiativ til at sænke engrospriserne med 75 procent over de næste to år. Samtaler og sms skal også ned i pris.

Artikel top billede

Den Europæiske Union har i efterhånden mange år haft et horn i siden på de europæiske teleselskaber, der har taget sig endog meget godt betalt, når europæerne greb lommeknoglen og ringede, sms'ede og mms'ede på tværs af landegrænserne.

Nu har unionen fået nok og vil stange priserne på grænseoverskridende datatrafik ned til engrospris på en euro pr. megabyte fra 1. juli - og yderligere ned til 0,5 euro - eller 3,70 kroner - fra 2011.

Det nuværende engros-loft, som EU har pålagt teleselskaberne, ligger på 2,05 euro - eller 15,30 kroner.

}Forventer billigere priser på data

Samtidigt vil EU indføre en øvre grænse for dataforbruget for at forhindre mere eller mindre uvidende forbrugere i at tage kæmperegninger med hjem i kufferten, når de har surfet rundt på udenlandske net med danske sim- eller datakort.

Forbrugeren skal afbrydes og informeres, når vedkommende har rundet et forbrug på 50 euro.

EU barsler ikke med et øvre prisloft for forbrugerne, som Danmark ellers har kæmpet for. Men det forventes, at de i første omgang 50 procent lavere engrospriser vil smitte af på slutbrugerpriserne.

Forslaget om lavere datapriser kommer til afstemning i Europa-Parlamentets industriudvalg på tirsdag den 31. marts. I april skal den godkendes i parlamentet og i ministerrådet.

Sparer på samtaler og sms

Samtalepriserne skal ved samme lejlighed også trykkes længere ned.

EU vil have den nuværende maksimumpris på 4,29 kroner helt ned til 3,20 kroner fra 1. juli og yderligere ned til 2,60 kroner i 2011.

Samtidig med, at datapriserne skal reduceres med 75 procent og samtalepriserne skal falde med næsten 50 procent i løbet af de næste to år, har EU også indgået en aftale om at sænke prisen på sms'er fra udlandet.

Den nuværende slutbrugerpris på 2,50 kroner daler ned til omkring én krone fra 1. juli 2009.

"Jeg er først og fremmest meget tilfreds med, at aftalen nu er på plads, således at forbrugerne kan få gavn af lavere priser allerede i sommerferien," lyder det fra videnskabsminister Helge Sander (V) i en pressemeddelelse.

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Patent- og Varemærkestyrelsen

    Infrastrukturspecialist - byg bro mellem cloud og datacenter

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network