Fagforbund: Ansæt professionelle it-folk i folkeskolen

Folkeskolelærerne skal kommes til undsætning af professionelle it-folk. Ansæt it-specialister til at vedligeholde udstyret, lyder det fra it-folkets fagforbund.

Artikel top billede

Det er ikke lærerens opgave at drive netværket, siger Anders Bondo Christensen.

Ringe it-undervisning på landets folkeskoler skyldes i stort omfang, at udstyret ikke fungerer efter hensigten.

Det problem skal nu elimineres ved at bruge fagfolk til drive infrastrukturen, lyder det fra SAM-DATA/HK.

Danmarks lærerforenings formand er glad for den idé.

"Det er ikke lærerens opgave, at sørge for den tekniske vedligeholdelse af et netværk," siger Anders Bondo Christensen.

"Det vil være fint at få lagt den opgave ud til professionelle fagfolk, men det bliver der nok næppe penge til," siger han om fagforbundets forslag.

Det problem har SAM-DATA/HK følgende løsning på.

"En it-enhed, der dække flere skoler eller områder, vil være en konstruktiv løsning. Her kan skolerne få dækket deres it-behov, og it-personalet har samtidig et fællesskab med fagligt sparring, lyder det fra Pia Brade, formand for SAM-DATA/HK.

Det kan ikke lade sig gøre at ansætte en konsulent per skole, men ved at sprede betalingen ud på flere skoler vil regnestykket ifølge SAM-DATA/HK gå op.

Det skal bare virke

På skolerne kender man til problemet med dårlig infrastruktur.

"Tingene kan for alvor kikse i forbindelse med nedbrud eller andre it-komplikationer, der sætter tingene i stå. Tilgængeligheden, det at isenkrammet virker, er grundlæggende nødvendigt for undervisningens gennemførelse," lyder det fra Søren Christensen, der er lærer i en it-klasse, hvor alle elever har hver deres computer.

"Elevernes læringsproces opleves af såvel lærere som elever som værende sat på standby, når teknologien ikke virker. It-support skal derfor være tilgængelig på sidelinjen, så der kan rykkes hurtigt i undervisningssituationerne," vurderer underviseren.

Specialister til netværket

Nu foreslår SAM-DATA/HK, at landets folkeskoler bør ansætte it-specialister, som kan hjælpe lærerne med at løse de mange it-nedbrud og - problemer, der er årsagen til, at skoleeleverne ikke får den nødvendige it-undervisning.

"It-specialister med de rette kompetencer vil både kunne hjælpe de lærere, som skal blive bedre, og opdatere de computere og netværk, der er årsagen til meget af spildtiden i undervisningen. It-specialister vil rent fagligt kunne sikre, at eleverne får mere ud af it-undervisningen i landets folkeskoler, siger Pia Brade, formand for SAM-DATA/HK.

Du kan læse meget mere om it i folkeskolen i fredagens trykte udgave af Computerworld.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics