Online-danskerne er vilde med kort

Fire korttjenester er blandt de populæreste hjemmesider i Danmark. Succesen skyldes, at kortene er mere end en vejviser, lyder forklaringen fra en af producenterne.

Artikel top billede

Selvom Danmark kun fylder godt 43.000 kvadratkilometer, bliver danskerne tilsyneladende aldrig trætte af at kigge på kort over vores lille land. Det viser Foreningen af Danske Interaktive Mediers topliste over de mest besøgte sites i Danmark.

Her ligger krak.dk på en andenplads, mens man finder Kraks moderselskab Eniro på sjettepladsen efterfulgt af konkurrenten De Gule Sider på syvendepladsen.

"Danskerne er ret kortgale på nettet. Det skyldes måske, at der hele tiden kommer flere og flere brugbare detaljer ind på kortene," fortæller produktchef Jørgen Nicolaisen fra De Gule Sider, der netop har relanceret sit dgs.dk-site.

I det nye design på De Gule Sider har selskabet blandt andet i samarbejde med rejseplanen.dk vævet buskøreplaner ind, så brugerne ved at køre musen over busstoppested i realtid kan se, hvornår de næste busser kører.

Derudover har selskabet arbejdet hårdt på at få flere lokale butikker og seværdigheder med ind i brugergrænsefladen, selv om brugerne ikke umiddelbart kan se de mange detaljer.

"Detaljerne ligger lige under overfladen, fordi kortene skal være meget simple at forstå og navigere rundt på. Men de mange tilbud giver både brugerne mere end blot et kort samtidigt med, at de lokale handlende får mulighed for at vise sig frem i en relevant sammenhæng," siger Jørgen Nicolaisen og fremhæver, at den kombination er der store kommercielle muligheder i.

To lokale og en global spiller

Udover De Gule Sider sidder Eniro med sit eget brand og datterselskabet Krak solidt på danskernes lokale kortvaner, selv om Google Maps også er meget brugt herhjemme.

Forskellen på Eniro/Krak og De Gule Sider på den ene side og Google Maps på den anden er, at de danske kortudbydere er noget mere detaljerige i lokalområdet.

Det skyldes, at Eniro/Krak selv indsamler sine kortdata og De Gule Sider indhenter data fra Kort og Matrikelstyrelsen, hvorimod Google får sine data fra det globale GPS-selskab Teleatlas.

Det giver Google noget mere upræcise kort end de danske konkurrenter, der har et mere lokalbaseret datagrundlag.

Søgegiganten har derimod den samme brugergrænseflade i både Varde og i Venezuela, hvilket kan give brugervenlighedspoint, da brugere i hele verden kan nikke genkendende til grænsefladen.

"Men det betyder jo meget, om der mangler en vej på et kort, hvis man er på vej til en fest eller et møde på netop denne vej," pointerer Eniro Danmarks administrerende direktør Henrik Dyring, der ikke overraskende også er skuffet over konkurrenten fra De Gule Siders nye kort.

"Jeg kunne ikke finde min egen adresse efter selskabets relancering af hjemmesiden, og det er jo ikke optimalt," bedyrer Henrik Dyring.

Fremtiden ligger i detaljerne

Både Henrik Dyring fra Eniro og Jørgen Nicolaisen er dog enige om, at fremtiden for den danske kortindustri på nettet ligger i mængden af interaktive tilbud til brugerne.

"Vi skal give brugerne muligheden for at opleve via alle de lokale detaljer, som vi kan vise på kortene. Om det så drejer sig om en fremhævelse af et specielt kryds i en ruteplanlægning eller indkøbsmuligheder, skal brugerne kunne finde den slags detaljer helt simpelt," forklarer Jørgen Nicolaisen.

Krak har udover muligheden for at søge på nøgleord også for et år siden indført muligheden for såkaldte skråkort, så brugerne kan se husfacadedetaljer fra luften i flere udvalgte danske byer.

"Vi skal ikke kun have kort, men også andre tilbyde brugerne andre oplevelser," siger Henrik Dyring om fremtidens kamp om de kortgale danskeres gunst.

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Sikkerhed | København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    20. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Aller Leisure A/S

    Aller Leisure søger en Frontend-udvikler (.Net)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Business Cloud Engineer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    SAP-arkitekt

    Fyn

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job