Danske bogstaver forbudt på populær pulje-side

Hvis du vil have del renoveringspuljen, skal du undgå danske bogstaver i dit brugernavn hos boligforbedringer.dk. Byggestyrelse indrømmer ny teknisk fejl.

Artikel top billede

Erhvervs- og Byggestyrelsen bekræfter nu i en pressemeddelelse, at dagens måske mest populære netsted, boligforbedringer.dk, er ramt af et nyt teknisk problem.

Dermed bekræfter styrelsen eksistensen af de problemer, som blandt andet Computerworlds læsere igennem dagen har rapporteret.

Netstedet gør det muligt for boligejere at søge tilskud til renovering af privat beboelse og dermed få del i de halvanden milliard kroner, som regeringen har afsat til formålet.

Det nye tekniske problem bevirker, at ansøgere som benytter æ, ø eller å i brugernavnet på siden senere i ansøgningsprocessen bliver forhindret i at vedhæfte de filer, der er nødvendige for at kunne afslutte ansøgningen.

Problemet er imidlertid, at Erhvervs- og Byggestyrelsen ikke tidligere har oplyst dette på hjemmesiden. Dermed har mange brugere muligvis brugt uforholdsmæssigt lang tid på at gennemføre ansøgningen.

Erhvervs- og Byggestyresen oplyser på hjemmesiden boligforbedringer.dk at man nu arbejder på at løse problemet med æ, ø og å.

I mellemtiden opfordrer styrelsen brugerne til at oprette en helt ny brugerprofil, hvor de danske bogstaver ikke indgår. Samtidig opfordrer styrelsen stadig brugerne til at udvise tålmodighed med det overbelastede system, og forsøge igen, hvis det ikke lykkes at vedhæfte filer første gang.

Tidligere på dagen rapporterede brugere om problemer med ansøgninger, hvis den benyttede computer ikke havde nyeste version af Flash installeret. Samtidig er der tvivl om, hvorvidt brugere som benytter internetbrowseren Firefox er i stand til at benytte tjenesten til ansøgning om puljemidler.

Det har ikke endnu ikke været muligt at få en kommentar fra Erhvervs- og Byggestyrelsen.

Læses lige nu

    Annonce

    IT Forum Gruppen

    Senior Sales Manager hos ITF

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Head of Digital Trust & Security

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S