Google politianmeldt i kølvandet på Pirate Bay-sagen

En gruppe svenskere har politianmeldt Google, fordi de mener, at søgegiganten stiller de samme piratværktøjer til rådighed som The Pirate Bay.

Artikel top billede

Søgegiganten Google er blevet politianmeldt af en gruppe unge fra den lille svenske by Härnösand, der ligger godt 400 kilometer nord for Stockholm.

Politianmeldelsen går på, at Google i lighed med folkene bag den omstridte bittorrent-tracker The Pirate Bay stiller søgeredskaber til rådighed, når pirater skal på strandhugst efter ophavsretsligt beskyttet indhold på nettet.

Det skriver Computerworlds svenske søsterblad idg.se.

Til formålet er hjemmesiden Thepirategoogle.com oprettet, som skal vise lighederne mellem Pirate Bay- og Google-søgninger

Derudover fremhæver idg.se, at man igennem brugen af søgeudtrykket "filetype:torrent" samt diverse kunstnernavne nemt og bekvemt kan finde frem til såkaldte torrent-filer, der benyttes ved fildeling.

Skud fra flere sider

Det er ikke kun en gruppe svenske aktivister, der har Google i kikkerten med hensyn til at stille fildelingsværktøjer til rådighed som en slags meta-torrenttracker.

Også det velansete tidsskrift Forbes har sat kloen i Google under underskriften Derfor er Google det ny Pirate Bay.

Forbes citerer blandt andet Harvard-professor Ben Edelman med speciale inden for internetregulering for at sige, at "Google kan og gør, hvad Pirate Bay altid har gjort" med henvisning til, at Googles søgealgortimer kan udnyttes på samme måde, som var formålet med at oprette The Pirate Bay.

Det amerikanske erhvervsmagasin har desuden prøvet at google efter den nyeste X-Men film, Wolverine, ved hjælp af søgeordene "wolverine torrent", og fandt på førstepladsen i Googlesøgningen et torrentsite, hvor filmen kan hentes. Den søgning giver samme resultat i den danske version af Google.

"Så længe der findes gode søgemuligheder, der giver folk muligheden for at finde de titler, de leder efter, så vil problemet findes," forklarer chef for bittorent-researchselskabet Big Champagne, Eric Garland, til Forbes.

Læses lige nu

    ABENA

    IT Administrator

    Sydjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til WAN, Routing og Switching

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S