Tæt på 1.000 løbere tilmeldt Computerworld Løbet

Tilmeldingerne vælter stadig ind til det første store motionsløb i it-Danmark. Der er lagt op til netværk i bevægelse, når Computerworld Løbet sætter i gang den 9. juni.

Artikel top billede

Mere end 1.000 løbere vil være klar, når KMD's administrerende direktør, Lars Monrad-Gylling, 9. juni skyder Computerworld Løbet 2009 i gang. Det forventer arrangørerne af løbet, der stadig oplever en strøm af tilmeldinger til begivenheden.

Fredag morgen var der tilmeldt 225 hold og 1.800 ben til løbet.

"Det er tydeligt, at der er behov for en social begivenhed som Computerworld Løbet. Vi begyndte markedsføringen af løbet i begyndelsen af februar, og fra første dag strømmede tilmeldingerne ind."

Sådan siger Karsten Bundgaard, der er kommerciel direktør og en af idémændene bag Computerworld Løbet, der gennemføres i samarbejde med KMD og begynder på selskabets parkeringsplads i Ballerup.

Liv i Lautrupparken

" Jeg har selv arbejdet i Lautrupparken i flere år. Lautrupparken er et af de steder, hvor man kører hen hver morgen, og forlader igen hver eftermiddag eller aften. Selv om man i løbet af dagen er omgivet af tusindvis af it-folk, så ser og møder man sjældent andre end lige sine nærmeste kolleger," siger Karsten Bundgaard.

Han håber at Computerworld Løbet vil medvirke til at bygge såvel faglige som sociale netværk. Og så er det jo ingen skade til at løbe 2,5 km sammen med 1.000 glade it-folk sådan en tirsdag aften.

"Vi indså hurtigt, at løbet ville få en størrelse, som vi ikke selv ville kunne håndtere uden professionel bistand. Derfor har vi lagt hele logistikken og alle praktiske opgaver i hænderne på den professionelle arrangør, Events4you. Vi vil være helt sikre på, at alle detaljer er på plads, så alle 1.000 løbere får en god oplevelse."

Grib stafetten

Computerworld Løbets rute gennemføres som en 4x2,5 kilometer stafet, så hvis du ikke selv skal løbe alle fire ture, skal du have fat i mindst tre af dine venner eller kolleger for at kunne stille et hold.

Blandt de tilmeldte til Computerworld Løbet er både it-leverandører som KMD, Fujitsu, Actebis, Traen og HP samt it-afdelinger som Danske Bank, Finansrådet, Udenrigsministeriet og Topdanmark.

I foreningen IT-Branchen har bestyrelsen besluttet at udfordre foreningens ansatte og sat et hold bestående af direktørerne Lars Monrad-Gylling fra KMD, Jørgen Bardenfleth fra Microsoft, Cecilia Bonefeld-DAhl fra MB it-Consulting samt chefjurist Miriam Igelsø Hvidt fra TDC.

Mange virksomheder stiller med flere hold. Og en del holdnavne vidner unægtelig om løbets særlige målgruppe som "Runtime Error" fra KMD samt "DOCS on SCRUM(P)" fra Danske Bank.

Tilmeld dit hold på Computerworld-Løbets hjemmeside.

Mød dine modstandere på Facebook.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos