Piratpartiet stormer ind i EU

Det svenske Piratparti kan glæde sig over en stor sejr ved gårsdagens Europaparlamentsvalg. Partiet er klar til at sende en eller to pirater til Bruxelles.

Artikel top billede

Det svenske Piratparti fik ved gårsdagens Europaparlamentsvalg for alvor vind i sejlene, da det med over syv procent af stemmerne fik plads i Europarlamentet til efteråret.

Helt præcis fik Piratpartiet 7,1 procent af stemmerne og blev sammen med Miljøpartiets 10,9 procent vælgertilslutning den store sejrsherre i den svenske afdeling af Europaparlamentsvalget.

Det skriver Svenska Dagbladet.

"Det føles helt fantastisk. Borgerne har forstået, at det er på tide at komme ind i kampen, og at man rent faktisk kan gøre en forskel. Vi accepterer ikke at blive aflyttet af staten. Derimod begynder folk at forstå, at staten ikke altid er god, og derfor har vi brug for linjevogtere," siger Piratpartiets leder og stifter Rick Falkvinge til svd.se.

Kæmper for personlig frihed

Piratpartiet blev stiftet i starten af 2006 og har ført valgkamp på personlig integritet, grundlovssikret ret til privatliv, fri kultur og begrænsning af ophavsret og patentregler.

Mere konkret slår Piratpartiet hårdt ned på mærkesager som fri fildeling, afskaffelse af den svenske overvågningslov, FRA-loven, og Piratpartiet vil ophøje brevhemmeligheden til at gælde alle former for elektronisk kommunikation.

Med de seneste års succes hinsidan er det svenske piratparti blevet kopieret i Danmark, hvor der dog mangler lige så stor vælgertilslutning som i Sverige. I vort svenske broderland er partiet landets tredjestørste målt alene på antallet af medlemmer, som der er 49.045 af.

Hos ungdomsafdelingerne er Piratpartiet klart det største med sine 21.500 medlemmer, hvilket er mere end dobbelt så meget i forhold til Moderata ungdomsförbundet, der kan tælle 9.150 hoveder.

Afgørelsen i den svenske Pirat Bay-sag i midten af april har utvivlsomt haft en afgørende indflydelse på medlemstallene, da medlemstilslutningen til Piratpartiet i løbet af valgkampen er vokset til det tredobbelte.

To mandater på vej

Med det ene Europaparlamentsmandat i lasten ser det ud til, at det bliver den 49-årige it-entreprenør Christian Engström, der skal ned og prøve kræfter med EU.

Han kan endnu ikke løfte sløret for, hvem han skal arbejde sammen med i Bruxelles.

"Én person kan ikke gøre en forskel. Derfor vil jeg søge samarbejde med alle net-aktivister i parlamentet. Sådan har vi indtil videre arbejdet eksempelvis som i modstanden mod software-patenter. Det er aktivisterne, der står for analysen, og os der gennemfører det i parlamentet," siger Christian Engström til Svenska Dagbladet.

På grund af den store vælgertilslutning samt fordeling af to ekstra mandater i Sverige kan Piratpartiet ende med to mandater, hvoraf det ene mandat har observatørstatus. Hvis Lissabon-traktaten bliver vedtaget vil dette mandat få status af aktivt medlem.

Piratpartiet vil benytte gårsdagens succes til også at få foden inden for døren i det svenske parlament, Riksdagen, hvor afskaffelsen af ophavsretten vil være partiets altoverskyggende mærkesag.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS