"I'm on a mission from Michael Dell"

Klima-interview: Ligesom legendariske The Blues Brothers havde en temmelig markant opdragsgiver, er amerikanske Tod Arbogast på en mission for sin arbejdsgiver, Michael Dell. Arbogast har ansvaret for, at Dell er grøn over hele verden.

Artikel top billede

"It-branchen skal samarbejde om at løse miljø- og klimaproblemerne," siger Tod Arbogast, Dell's internationale chef for bæredygtighed og udsendt af Michael Dell. Foto: Dell

Han bor egentlig med sin familie i byen Austin i staten Texas i USA. Men det mere korrekte svar på, hvor han bor, er: i kufferten.

Tod Arbogast er Dell's globale, grønne mand, og han bruger det meste af sin tid på at eksekvere sin arbejdsgivers ambition om, at Dell skal være den allergrønneste it-virsomhed i verden.

En undersøgelse viste for nylig, at de mennesker, der bekymrer sig mest om miljøet og klimaproblemerne, er dem mellem 18 og 28 år.

"De unge er helt klart de mest hensynsfulde overfor miljø og klima, langt mere end de øvrige aldersgrupper. De er også fremtidens ledere i verdens virksomheder og regeringer, og selvfølgelig forbrugere af it-udstyr. I det lys er der ikke andre muligheder for os som virksomhed end at satse 100 procent på bæredygtighed gennem hele livscyklussen," siger Tod Arbogast.

Han kalder miljø- og klimahensyn for en global bevægelse, og er meget tilfreds med at have Michael Dell som miljø-evangelist.

"Selvom Michael Dell jo ikke tilhører den helt unge gruppe længere, opfører han sig som en teenager på dette område."

Vækst og miljøhensyn

Som direktør for Dell's såkaldte Sustainable Business, skal Tod Arbogast forsøge at balancere virksomhedens vækststrategi med det mål, der hedder, at virksomhedens indvirkning på både natur og mennesker skal minimeres.

Tod Arbogast og hans team på kun fire medlemmer udvikler partneraftaler med Dells mange leverandører af energi, software og hardware, genanvendelse og ikke mindst emballering af Dell-produkterne.

På den måde er han for eksempel blevet meget interesseret i skovbrug, som er grundlæggende for Dells mulighed for at pakke sine produkter ind, sælge og sende dem og lave kataloger over dem.

"Skovbrug er en vigtig miljøpåvirkning, som vi tager meget alvorligt. Jeg tror, vi er de eneste i it-branchen, der har en formuleret politik om skovbrug. Det er også god forretning at bruge mindre papirmasse," siger Tod Arbogast.

I dag er halvdelen af alt katalogmateriale og 30 procent af papemballagen genbrug, hvilket sidste år gav Dell en direkte besparelse på otte millioner dollars (cirka 44 mio. kr.).

Kommer og henter den gamle

Dell kører desuden en genbrugsforretning for brugte Dell-pc'er, der betyder, at det er gratis for alle at få afhentet sin gamle Dell-pc, hvis man vil være sikker på, at den bliver skrottet miljømæssigt forsvarligt.

Brugere, der vil af med en udtjent Dell-pc, kan logge på en hjemmeside, registrere sig og printe en fragtseddel ud til at sætte på en papkasse med den gamle pc. Så triller Dell forbi og henter den.

"Alle husholdninger i USA er et opsamlingssted for Dell. Jeg håber, at alle de andre producenter melder sig til den ordning. Det vil gøre det mere effektivt, og reducere omkostninger og CO2-udslip," siger Arbogast.

Roser til Danmark

Tod Arbogast roser Danmark for at være et land, man i udlandet ser op til, når det gælder miljø og klima. Især er vores anvendelse af vedvarende energi et eksempel til efterfølgelse.

"Vores mål er, at Dell udelukkende skal bruge vedvarende energi, i alle faser af produktion, salg og service. Det er ambitiøst, og der er langt igen, men allerede i dag har vi ni afdelinger i verden, der udelukkende drives af vedvarende energi," siger han.

Samlet set er 26 procent af virksomhedens energiforbrug dækket af vedvarende energi. Den nærmeste konkurrent ligger på cirka fire procent, og i hele USA er kun tre procent af energiforbruget fra vedvarende kilder som vind og sol, forklarer Arbogast.

Handler ikke om konkurrence

"Det her er ikke af konkurrencemæssige årsager. Vi vil gerne have alle de andre med også. Vi opfatter det ikke som en konkurrencefordel, men som noget, vi alle skal gøre." Siger Tod Arbogast.

I en undersøgelse foretaget af amerikanske Technology Business Research (TBR) blandt 40 it- og televirksomheder, er der målt på 100 parametre. Her kommer Dell ud som nummer et, som den mest miljøvenlige - især på grund af brugen af vedvarende energi. British Telecom er nummer to efterfulgt af IBM og HP.

"Vi vil samarbejde med alle om det her, ellers bliver det ikke en succes. Og det skal det blive, for det er kritisk. Men vi skal ikke ind i forsyningsindustrien, og bygge vindmøller eller solcelleanlæg selv. Vi skal samarbejde med de lokale forsyningsleverandører om at købe deres grønne energi. Det signal skal markedet have fra os. Og når vi bliver flere, vil det booste vedvarende energi," mener Tod Arbogast.

Løsningen hedder it

Bæredygtighed er kodeordet, strategien er fokus på produkternes livscyklus. Og løsningen er it.

"Naturressourcer er udtømmelige, og klodens befolkning øges i antal. I 50'erne var fire milliarder mennesker, i dag cirka syv milliarder, og i 2050 vil vi være måske 10 milliarder mennesker. De lande, der udvikler sig nu, vil ønske at forbruge ligeså meget, som vi gør," fortæller Tod Arbogast.

Heldigvis har vi it-løsninger, der kan sørge for at begrænse forbruget af ressourcer ved at udnytte dem bedre, og udnytte dem mere intelligent, mener han.

"For hver kilowatt, der anvendes i it-branchen, bliver ti ikke brugt, fordi it gør andre teknologier smartere. Et eksempel er dematerialiseringen af sundhedsvæsnet. Inden længe går man ikke til læge mere. Det bliver baseret på it, og dermed reduceres energiforbruget voldsomt. Også verdens energinet gøres mere effektive. It spiller den helt afgørende rolle i at løse de udfordringer, vi har, med vigende ressourcer, miljøbelastning og klimaforandringer."

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S