Roskilde Festival tramper strøm i Linux-netbooks

På årets Roskilde Festival skal du selv trampe i pedalerne for at få lov til at surfe. For at minimere strømforbruget har arrangørerne valgt at satse på en skrabet Linux-netbook.

Artikel top billede

Små pedaler og et modificeret bil-batteri sørger for strøm til både netbooks, iPods og mobiltelefoner. Foto: Frederik Danvig

Roskilde Festival har alle dage været kendetegnet ved alternativ kultur og sjove påfund. Og alternativt kan man også sige, at tiltaget fra Ungdommens Naturvidenskabelige Forening er.

For selvom festivalen endnu ikke for alvor er sparket igang, er der allerede livlig aktivitet ved en lille bod på campingpladsen, hvor en flok unge er stimlet sammen på ølkasser.

De teknik-interesserede unge har nemlig sat en grøn internetcafé op, hvor en stak netbooks sørger for, at surf-trængende festivalgængere kan få deres fix. Men de skal selv arbejde for det.

Idéen er nemlig at sætte fokus på miljøet op til det kommende klimatopmøde i København.

Teknologi møder håndsving

En af initiativtagerne, Tim Garbos, fortæller, at cafégæsterne derfor selv skal trampe små pedaler rundt for at lave strøm nok til deres mail- eller Facebook-tjek.

Eller det var i hvert fald planen, griner Tim Garbos, indtil en lidt for voldsom gæst trådte op på den store klinge, så pedal-arrangementet gik i stykker. Nu må gæsterne i stedet tvinge pedalerne rundt ved håndkraft.

"Vi tænkte, at vi sagtens kunne køre en computer fra et batteri via nogle pedaler. Når man kan lade mobiltelefoner op på den måde, burde det også være muligt, hvis man bare laver en super energivenlig maskine, der bare kører en browser," siger Tim Garbos.

Skrabet Linux gør det muligt

Og det gjorde de klima- og teknik-begejstrede unge så. De har valgt netbooks, fordi de kan gøres mest strømbesparende.

"Som det er nu med en Eee-pc, løber det lige rundt. Det vil sige, at hvis du træder i pedalerne i 10 minutter, kan du surfe i 10 minutter," siger han.

"Softwaren er optimeret, så netbook'en bruger så lidt strøm som muligt. Vi har taget en ekstra light Linux-distribution, hvor vi så har fjernet alle de ting, vi ikke har brug for. For eksempel har vi ikke brug for mapper, skrivebord eller lignende, så når computeren starter op, kører der ikke noget i baggrunden, kun browseren," siger Tim Garbos.

Håber at sætte fokus på klima

Tim Garbos fortæller, at øko-internetcaféen ikke udelukkende at tænkt som en sjov gimmick. Han håber derimod, at de besøgende pedaltrampere vil tænke sig om en ekstra gang, næste gang talen går på miljøet.

"Når man logger ind og begynder at træde i pedalerne, kommer der en skærm frem, hvor du skal svare på tre spørgsmål. Hvad du hedder, hvad du skal bruge maskinen til, for eksempel mail eller Facebook, og så skal du svare på, om du bekymrer dig om klimaet eller ej," siger han.

"Når du svarer på det, ryger beskeden ud på Facebook og Twitter, og så håber vi at skabe en debat om klimaet. Vi fokuserer især på de unge - det er jo i princippet os, der skal leve med de beslutninger, der bliver taget nu," siger han.

Nysgerrige festivalgæster kan finde den alternative internetcafé ved servicecenter vest overfor De Luxe Burger.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S