Lyn sender TDC til tælling

TDC ramt af lynet. Omkring en million afsendte sms'er er endnu ikke kommet frem, mens andre sms'er er blevet gensendt flere gange.

Artikel top billede

I går ved 19-tiden slog et lyn fra den danske sommerhimmel ned i en TDC-mobilserverstation i Virum på Sjælland, hvilket har fået TDC's mobilnet til at flimre kraftigt i hele landet.

Omkring en million ud af cirka to millioner afsendte sms'er er endnu ikke kommet frem, mens andre sms'er er blevet gensendt flere gange.

Det skyldes, at selv om nødstrømmen øjeblikkeligt slog til i serverstationen, har lynnedslaget skadet routningen i hele landet.

Sms-serveren har kørt ustabilt siden klokken 21.50 til 9.40 i morgen.

"Alle sms'er kommer frem i løbet af onsdag eftermiddag, efter TDC-teknikere har arbejdet på serverstationen hele natten," siger TDC-pressemedarbejder Rasmus Windfeld.

TDC skriver i en pressemeddelelse, at TDC gensender sms'erne hvert minut, hvis ikke sms'en når frem til modtageren i første hug. Først efter 72 timer opgiver systemet at få sms'en sikkert frem til modtageren.

Kommunikationsdirektør Nicolaj Due skriver i TDC-pressemeddelelsen, at selv om kunderne har modtaget sms'er flere gang, skal der kun betales for en sms.

Sluk og tænd

TDC afviste ellers for fem år siden lynfare på det danske mobilnet.

Pressemedarbejder Rasmus Windfeld fortæller til Computerworld, at teleselskabet efter at have ordnet de akutte skader vil søge at finde løsninger for at forhindre, at noget lignende gentager sig.

TDC anbefaler sine kunder til at slukke og tænde deres telefoner, hvis de ønsker at modtage de ventende sms'er, som derefter vil komme på én gang.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S