Linux-mastodonten Red Hat jubler over Microsoft

Linux-selskabet Red Hat jubler over Microsoft, men har dog også en dusk malurt og en opfordring til selskabet.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Red Hat hylder Microsofts bidrag til Linux-koden, men opfordrer i samme ombæring inderligt Microsoft til ikke at håndhæve sine patenter mod Linux.

I en meddelelse lægger Red Hat vægt på Microsoft kurs-ændring, der altså nu betyder, at selskabet giver 20.000 linier kode til Linux-drivere, der kobler Linux til Microsofts virtualiserings-software, Hyper-V.

Meningerne er delte om initiativet. Nogen mener, at Microsoft vil udnytte GPL til at lancere et angreb mod Linux-platformen, mens andre mener, at initiativet er uhyre fremadrettet og velkomment.

"Microsoft har tilbudt et markant bidrag til Linux-kernen under GNU General Public License Version 2, og det er meget vigtige nyheder," lyder det fra Red Hat.

Ros til Microsoft

"Det virker nærmest som, at det var i går, at Microsoft bedyrede, at Linux, open source-software og GPL var ondskabens akse. Nu kommer Microsoft med et kæmpestort tilbud for at blive medlem af Linux-fællesskabet. Som den største bidrags-yder til Linux-kernen vil Red Hat gerne anerkende dette og samtidig opfordre Microsoft til at fortsætte ad dette spor," hedder det fra Red Hat.

Drop alle patent-krav mod Linux

Microsoft er imidlertid nødt til at gå til skridt videre og love, at selskabet ikke vil rette patent-krav mod Linux, lyder det fra Red Hat.

"Patent-trusler er uforenlige med de normer og værdier, der er hjertet af Linux. Microsoft bør lægge denne adfærd helt på hylden og love, at selskabets patenter aldrig vil blive brugt mod Linux, open source-udviklere og -brugere, hvis selskabet skal vinde respekt og tillid i Linux-miljøet," skriver Red Hat.

Microsoft har tidligere beskyldt Linux og open source-software for at krænke 275 af selskabets patenter, ligesom Microsoft har bedyret, at brugere af open source-software skyldte royalties til selskabet.

En Microsoft-talsmand svarer til Red Hats udmelding, at det sagtens kan lade sig gøre at finde en balance mellem at bidrage til open source-projekter og samtidig insistere på respekt for intellektuelle rettigheder.

"Disse to ting er ikke modstridende. Ethvert kommercielt teknologi-selskab er nødt til at finde en balance mellem disse to ting for at konkurrere effektivt i en mixed source-verden," lyder det fra Horacio Gutierrez fra Microsoft.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Tech lead for AI og machine learning i PET

    Københavnsområdet

    Digitaliseringsstyrelsen

    Systemforvalter til borger.dk

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Financial Accounting

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job