Linux-mastodonten Red Hat jubler over Microsoft

Linux-selskabet Red Hat jubler over Microsoft, men har dog også en dusk malurt og en opfordring til selskabet.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Red Hat hylder Microsofts bidrag til Linux-koden, men opfordrer i samme ombæring inderligt Microsoft til ikke at håndhæve sine patenter mod Linux.

I en meddelelse lægger Red Hat vægt på Microsoft kurs-ændring, der altså nu betyder, at selskabet giver 20.000 linier kode til Linux-drivere, der kobler Linux til Microsofts virtualiserings-software, Hyper-V.

Meningerne er delte om initiativet. Nogen mener, at Microsoft vil udnytte GPL til at lancere et angreb mod Linux-platformen, mens andre mener, at initiativet er uhyre fremadrettet og velkomment.

"Microsoft har tilbudt et markant bidrag til Linux-kernen under GNU General Public License Version 2, og det er meget vigtige nyheder," lyder det fra Red Hat.

Ros til Microsoft

"Det virker nærmest som, at det var i går, at Microsoft bedyrede, at Linux, open source-software og GPL var ondskabens akse. Nu kommer Microsoft med et kæmpestort tilbud for at blive medlem af Linux-fællesskabet. Som den største bidrags-yder til Linux-kernen vil Red Hat gerne anerkende dette og samtidig opfordre Microsoft til at fortsætte ad dette spor," hedder det fra Red Hat.

Drop alle patent-krav mod Linux

Microsoft er imidlertid nødt til at gå til skridt videre og love, at selskabet ikke vil rette patent-krav mod Linux, lyder det fra Red Hat.

"Patent-trusler er uforenlige med de normer og værdier, der er hjertet af Linux. Microsoft bør lægge denne adfærd helt på hylden og love, at selskabets patenter aldrig vil blive brugt mod Linux, open source-udviklere og -brugere, hvis selskabet skal vinde respekt og tillid i Linux-miljøet," skriver Red Hat.

Microsoft har tidligere beskyldt Linux og open source-software for at krænke 275 af selskabets patenter, ligesom Microsoft har bedyret, at brugere af open source-software skyldte royalties til selskabet.

En Microsoft-talsmand svarer til Red Hats udmelding, at det sagtens kan lade sig gøre at finde en balance mellem at bidrage til open source-projekter og samtidig insistere på respekt for intellektuelle rettigheder.

"Disse to ting er ikke modstridende. Ethvert kommercielt teknologi-selskab er nødt til at finde en balance mellem disse to ting for at konkurrere effektivt i en mixed source-verden," lyder det fra Horacio Gutierrez fra Microsoft.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Axcess Nordic

    AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

    AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Networking Presales Specialist

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Mibau Stema Danmark A/S

    ERP Analyst at Mibau Stema Group

    Uspecificeret arbejdssted

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect