Detaljer om Microsoft-Yahoo-samarbejdet sluppet ud

Microsofts og Yahoos registrerede partnerskab inkluderer blandt andet, at Microsoft hyrer omkring 550 Yahoo-medarbejdere og betaler 800 millioner kroner til opstarten af samarbejdet.

Artikel top billede

Efter sidste uges søgemaskine-bryllup mellem Microsoft og Yahoo blev en realitet, har Microsoft nu sat sig for at ansætte minimum 400 Yahoo-folk.

De 400 medarbejdere svarer til tre procent af Yahoos samlede stab, og de skal indgå i udviklingen af de to søgeselskabers planlagte partnerskab, der på nuværende tidspunkt er berammet til at vare i 10 år.

Derudover har Microsoft indvilliget i at benytte yderligere 150 Yahoo-folk til at 'assistere ved overgangen', forlyder det fra Yahoo, som desuden får små 800 millioner kroner af Microsoft over tre år som et led i opstarten af samarbejdet.

Det skriver The Wall Street Journal baseret på Yahoos indberetninger til den amerikanske handelskommission.

Eventuel skilsmisse planlagt i 2010

Samarbejdet mellem Microsoft og Yahoo er endnu ikke køreklart, før handelskommissionen har givet grønt lys.

Samtidig har de to partnere fået indføjet i samarbejdskontrakten, at partnerskabet kan ophøre i juli 2010, hvis der er fælles fodslag for at blive skilt.

I de første fem år af aftalen vil Microsoft donere sin søgeteknologi på Yahoos sites og vil samtidig give ikke mindre end 88 procent af reklameomsætningen til Yahoo, der til gengæld efter fem år kan miste eneretten til at sælge premium reklame-aftaler.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen