Google-nedbrud sender din Gmail i sort

Googles Gmail blev i aftes ramt af et globalt nedbrud, der sendte de fleste Gmail-brugere verden over i sort.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Et stor nedbrud har betydet, at Googles Gmail-tjeneste i går var utilgængelig for de fleste brugere kloden over i næsten to timer.

Både private, organisationer, virksomheder og deres ansatte, der er afhængige af Gmail som mail-system, blev ramt.

Google erkender, at Gmail har været ramt af et omfattende globalt kollaps kort tid før klokken 16:00 tirsdag amerikansk tid (klokken 22 dansk tid).

Ifølge Google var problemet løst omkring klokken 17:40 amerikansk tid, hedder det i et indlæg på Google Apps Status Dashboard, hvor Google fremlægger informationer om sine online-tjenester som Gmail, Calendar, Talk, Docs og lignende.

En time og 45 minutter

Tirsdagens nedbrud varede officielt en time og 45 minutter.

"I den periode kunne brugerne fortsat sende og modtage email ved at anvende POP og IMAP," lyder det fra en Google-talsmand.

Google undersøger nu årsagen til nedbruddet og håber at kunne fremlægge årsagerne inden længe, lyder det fra chef-ingeniør David Besbris i et blog-indlæg.

Nedbruddet kommer i kølvandet på et mindre nedbrud, der ramte Gmail mandag og som angiveligt først blev løst ud på tirsdag formiddag.

Blandt de mest populære

Gmail er en af verdens mest populære webmail-tjenester - både når det gælder private og som komponent i Apps, der er udviklet specielt til organisationer og uddannelses-institutioner.

I det lys får ethvert Gmail-nedbrud omgående globale konsekvenser - især for virksomheder, der anvender Gmail til deres forretnings-kommunikation.

Google har tidligere oplyst, at selskabet leverer Gmail-tjenesten til alle typer brugere på den samme infrastruktur. Det betyder, at nedbrud med det samme rammer alle typer brugere.

Bør adskille private og kommercielle tjenester

Gartner-analytiker Matt Cain mener, at man godt kan pege fingre af Google i dette tilfælde.

"Den kritiske opgave for Google er at adskille kommerciel Gmail-trafik fra forbruger-trafikken," siger han.

"Google må bevise, at den private brug ikke hænger sammen med de kommercielle tjenester, og at de kommercielle tjenester har en oppetid på mindst 99,9 procent, hvilket er standard for de fleste kommercielle email-tjenester," siger Matt Cain.

Brugere af rå-udgaven af Gmail betaler intet for brugen, mens Google opkræver 50 dollar per bruger per år for Premier-versionen af Apps.

Apps Premier-ordningen garanterer en oppetid på 99,9 procent for Gmail og andre komponenter.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S