Folkeskolens digitale testresultater forsinkes i ugevis

Allerede nu må lærerne belave sig på flere ugers ventetid, før de kan finde ud af, om deres elever består de digitale prøver i foråret 2010.

Artikel top billede

I bedste fald er der en forsinkelse på tre uger.

I værste fald må lærerne vente halvanden måned på resultaterne af de 10 digitale prøver til foråret, før de kan se, hvordan deres elever har klaret sig.

Sådan er meldingen fra leverandøren af de digitale prøver, COWI, til Skolestyrelsen.

Det skriver fagbladet Folkeskolen.dk.

Forberedt på forsinkelser

"Forsinkelsen gælder kun det første år med obligatoriske prøver - derefter vil resultaterne kunne tilgå lærerne dagen efter en prøve," skriver Skolestyrelsen i et notat.

Baggrunden for forsinkelserne ligger i, at COWI i forbindelse med lanceringen af de første prøver i foråret 2007 registrerede en forsinkelse på testresultaterne første gang, de skulle gennemføres.

Forsinkelsen på tre til seks uger er ifølge Folkeskolen.dk helt nødvendig for at kunne fastlægge elevernes karakterskala.

Skalaen går fra 1 til 100. Hvis en elev scorer 50, svarer det til, at vedkommende har klaret sig som gennemsnittet af landets elever. Skalaen er kalibreret af de test-afprøvninger, som omkring 100 skoler har gennemført i de seneste tre år.

Når de digitale prøver bliver gennemført til foråret 2010, vil man inden for to uger kunne analysere sig frem til, om resultaterne rent faktisk fordeler sig som ved afprøvningen af opgaverne.

Hvis forårets testresultater fordeler sig som forventet, vil lærerne kunne kaste sig over resultaterne med det samme.

Hvis resultaterne derimod ikke fordeler sig som forventet, vil der kunne gå tre uger, før test-resultaterne er tilpasset, så 50 svarer til landsgennemsnittet.

Begrænsning på test-tiden

Folkeskolerne kan inden for en periode på to en halv måned selv bestemme, hvornår deres elever skal tage de digitale prøver.

Danskprøverne har dog kun en gennemførelsesperiode på to måneder.

Men allerede nu anbefaler Skolestyrelsen, at skolerne booker de digitale prøver i god tid, fordi der er en øvre begrænsning på 3.000 samtidige brugere af systemerne.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Tekniske analytikere med forståelse for netværk

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en Unified Communications specialist i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job