Svensk direktør indtager topposten hos Guava

En uge efter, at Brian Mertz Pedersen trådte tilbage som koncerndirektør i online-marketingfirmaet Guava, overtager driftsdirektør Nils Carlsson den øverste post.

Artikel top billede

Nils Carlsson er nyudnævnt koncerndirektør i Guava.

Nu skal der svenske hænder til at lede det danske online-marketingsfirma Guava, og hænderne sidder på den hidtidige driftsdirektør, Nils Carlsson.

Koncerndirektør Brian Mertz Pedersen trådte tilbage i starten af oktober efter, at han blev dømt skyldig i kursmanipulation med Guava-aktier.

Skiftet af koncerndirektør får betydning for den fremtidige strategi af Guava. Det fastslår den nye koncerndirektør, Nils Carlsson:

"Brian og jeg har haft to forskellige syn på, hvordan virksomheden skal drives. Brian ville ekspandere meget hurtigt i alle retninger, mens jeg har villet fokusere på søgemaskineoptimering. Samtidig har vi visse forskelligheder i vores temperament."

Nils Carlsson ønsker ikke at uddybe, hvori forskellene ligger.

Han mener til gengæld, at virksomheden har en fordel i kraft af sin størrelse, når det kommer til søgemaskineoptimering.

Hvis man søger på "søgemaskineoptimering" på Google, kommer Guava på en tredjeplads over de virksomheder, der dukker op.

Blodrødt årsregnskab

Nils Carlsson fortæller, at Guava har haft et rigtig dårligt år for deres offline PR-forretning i Guava Communication, som virksomheden har måttet sælge. Guava Communication er en fusion af Cubizz og CPH Group. De to selskaber købte Guava for henholdsvis 37 millioner kroner og 23 millioner kroner i slutningen af 2007.

Nils Carlsson forklarer, at det er udviklingen i Guava Communication, der har givet anledning til bekymring.

"Det er i høj grad vores offline-aktiviteter, det står skidt til med. Vi udvidede alt for meget lige før krisen, og derfor rammer krisen os hårdt, da vi har været nødt til at afskrive en del goodwill."

Guava har i år nedskrevet goodwill for over 100 millioner kroner. I årsregnskabet står der, at goodwill'en primært er udregnet på baggrund af en vurdering af værdier i de mange firmaer, som Guava-koncernen ejer.

Samlet lyder underskuddet for 2009 på 244,7 millioner kroner. Altså større end årets omsætning, der er på 177 millioner kroner.

I 2008 havde Guava ifølge det seneste årsregnskab en omsætning på 220 millioner kroner. Men ifølge årsregnskabet sidste år havde Guava en omsætning på knap 270 millioner kroner. Der er altså "forsvundet" 50 millioner kroner.

Ifølge Nils Carlsson er grunden til denne forskel, at man i 2009-regnskabet har taget omsætningen for Guava Communications, der altså nu er frasolgt, ud af regnskabet for begge år.

Det seneste par år har Guava måtte afskedige en del medarbejdere i Danmark, fortæller Nils Carlsson og tilføler, at indtil videre er spareplanerne stoppet.

"Vi har afskediget over 50 medarbejdere i Danmark det seneste år. Men vi forventer ikke nogen reduktioner i næste regnskabsår," siger den kon koncerndirektør, som optimistisk forventer et sort regnskab næste år.

Annonceindlæg fra Context&

Når AI løber fra organisationen

Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Patent- og Varemærkestyrelsen

Infrastrukturspecialist

Københavnsområdet

Sparekassen Danmark

Dataudvikler til IT og Operations i Hobro

Nordjylland

TD SYNNEX Denmark ApS

Partner Success Manager – Cloud, Security & Software

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS