Brian Mertz efter Guava-exit: Min dom en belastning

Den nu afgåede Guava-direktør Brian Mertz Pedersen trak sig, fordi hans dom for kursmanipulation var en belastning for firmaet, fortæller han selv.

Artikel top billede

Belastning "Jeg ønsker ikke, at det skal påvirke Guava negativt i det kommende års tid, hvor virksomheden skal udvikle sig," siger Brian Mertz Pedersen om beslutningen om at forlade Guava.

Det var en dom for kursmanipulation, der ultimativt var med til få Brian Mertz Pedersen til at forlade stillingen som direktør i Guava. Det fortæller hovedpersonen selv i dag.

Selvom bestyrelsesformand Ole Sigetty i går forklarede, at han personligt gerne havde set direktøren fortsætte, trak Brian Mertz tilsyneladende selv i nødbremsen.

"Det er klart, at det har spillet ind (dommen, red.). Det bliver jo hevet frem i hver artikel, hvor man hiver historien frem. Jeg ønsker ikke, at det skal påvirke Guava negativt i det kommende års tid, hvor virksomheden skal udvikle sig," siger Brian Mertz Pedersen til Computerworld.

En hård tid

Brian Mertz Pedersen fortæller dog, at det ikke udelukkende var et spørgsmål om byretsdommen fra september.

"Der er sket mange ting de seneste 14 måneder. Det har været en hård tid. Vi har måttet træffe nogle rigtig hårde beslutninger om at frasælge nogle virksomheder, lukke andre og skære ned," siger han.

"Det er også et omkostningsspørgsmål, hvor man må se på, hvor stor en ledelse man skal have, når man er i de her tider," svarer han på spørgsmålet om, hvorfor han trak sig.

Tilbage til iværksætteriet

Brian Mertz Pedersen ved endnu ikke, hvad fremtiden bringer, men helt sikkert er det, at han ikke bevæger sig ind i internetmarkedsførings-branchen lige foreløbigt.

"Jeg har ingen konkrete planer, men i takt med, at det går op for mig, at jeg ikke længere har noget arbejde, så begynder man at gøre sig nogle tanker. Det bliver dog ikke inden for samme branche, fordi jeg har en konkurrenceklausul for de næste 18 måneder," siger han og afslører, at it-branchen imidlertid ikke er helt lukket land.

"Det kunne sagtens være et it-setup igen, men også inden for vedvarende energi, som jeg har tænkt mig at sætte mig lidt ind i," fortæller den nu forhenværende Guava-direktør.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Comm2ig

    Er vanens magt den største trussel for cirkulær transformation i IT-branchen?

    IT-branchen står for 4% af CO2-udledningen, men vi udskifter vores udstyr langt oftere, end behovet retfærdiggør.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job