Branchen fordømmer kommuners snyd med it-udbud

Brancheforening har haft flere medlemmer, der klager over at kommunerne ikke opfylder udbudsreglerne. Derfor glæder man sig over, at Konkurrencestyrelsen kigger på sag om it-udbudsfusk.

Artikel top billede

"Vi er meget glade for, at Konkurrencestyrelsen nu går ind i disse sager," siger direktør Tom Togsverd fra ITEK under Dansk Industri.

Fra flere sider bliver der nu taget afstand fra mange kommuners afslappede forhold til udbudsreglerne.

Helt op imod 28 kommuner har således købt et KMD OPUS økonomi-system helt uden at gå i udbud.

Det sker, selvom andre kommuner med samme udgangspunkt har valgt at afholde et udbud.

Men nu er 28 kommuner altså landet på en liste hos Konkurrencestyrelsen, der kigger på sagen.

"Vi er meget glade for, at Konkurrencestyrelsen nu går ind i disse sager," siger direktør Tom Togsverd fra ITEK under Dansk Industri.

"Vi har fra flere medlemmer haft klager over, at kommunerne ikke opfylder deres udbudspligt, og flere af medlemmerne har måttet køre sager i Klagenævnet for udbud og i forhold til Konkurrencestyrelsen," siger han.

"Hensigtsmæssigt" at se på sagen

Direktøren forklarer, at det er tidskrævende for virksomhederne og "ikke særligt behageligt al den stund, at man også kommer til at genere sine kommende kunder".

"Det er derfor helt efter bogen, at myndighederne nu går ind i sagerne og på den måde gør deres arbejde," siger Tom Togsverd.

Også IT-Branchens administrerende direktør, Morten Bangsgaard, har en kommentar til den konrete sag:

"Det virker hensigtmæssigt, at Konkurrencestyrelsen ser på sagen. Det må alle have en interesse i," siger han.

Direktøren understreger, at udbudsreglerne skal overholdes, "uanset hvem man er".

Politikere kræver styr på tingene

På den politiske front har Venstre allerede været ude med en markant melding om, at såfremt Konkurrencestyrelsen ikke slår ned på problemet, så vil man stramme udbudsreglerne.

På den anden side af folketingssalen kritiserer også SF's it-ordfører Hanne Agersnap kommunerne.

"Måske er der for meget vane i kommunernes brug af it systemer. Det kan være, nogle frygter forandringer på it området," siger hun.

Hun mener derfor det i første omgang må være KL og Kombits opgave at hjælpe med rådgivning af kommunerne.

"Vi skal bruge konkurrencen på it-området til at fremme produktudviklingen og sænke priserne. Så kommunerne skal få løsningsforslag og priser fra flere," understreger Hanne Agersnap.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

    Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporterelev til Lokal IT på Aalborg Kaserne

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Software Developer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

    Burak Cavusoglu

    Netip A/S