Ekspert: Forbud mod terror-surfing betydningsløst


Publiceret d. 5. januar 2010 kl. 14.29 | Antal kommentarer (10)


Annonce:
 
ANNONCE:
 
Et forslag fra Socialistisk Folkeparti om at gøre det ulovligt at surfe efter bombeopskrifter og halshugnings-videoer på nettet har ingen efterretningsmæssig værdi for Politiets Efterretningstjeneste.

Det vurderer tidligere operativ chef hos PET, Hans Jørgen Bonnichsen.

Forslaget fremgår af et spørgsmål fra retspolitisk ordfører Karina Lorentzen (SF) til justitsminister Brian Mikkelsen (K) og er fremsat i kølvandet af angrebet på bladtegneren Kurt Westergaard, hvor en mand brød ind i tegnerens hjem bevæbnet med blandt andet en økse.

Hændelsen har fået Karina Lorentzen til at spørge ministeren om, hvordan han stiller sig i forhold til at kriminalisere surfing på terrorrelaterede sider, og om dette kunne have gjort en forskel i forhold til angrebet på Kurt Westergaard.

"Det, som er vigtigt for os, er, at det bliver muligt at gribe ind overfor de her personer på et tidligt tidspunkt," siger hun, og peger på, at hun af pressen har forstået, at PET trods viden om gerningsmanden ikke var i stand til at gøre noget.

"De (PET, red.) har jo tilsyneladende vidst, at han har været relateret til terror på en eller anden måde. Og jeg ved, at rigtig meget af det her foregår på internettet," siger retsordføreren.

Hun fortæller, at det derfor er interessant at finde ud af, om man på nogen måde kan kriminalisere systematisk surfen på nettet efter bombeopskrifter og opfordringer til terror, fordi det vil betyde, at man kan gribe ind på et langt tidligere tidspunkt.

Uden betydning for efterretning
Imidlertid rummer ideen fra SF ingen værdi for en efterretningstjeneste, vurderer tidligere operativ chef for Politiets Efterretningstjeneste, Hans Jørgen Bonnichsen.

Han konstaterer, at politikerne i øjeblikket står i kø for at komme af med forskellige initiativer.

"Utvivlsomt i en god mening. Men man bør lige en gang imellem bremse op og spekulere over, hvad det i grunden kan bruges til. Og jeg har altså meget svært ved at se at SF's forslag overhovedet har nogen som helst betydning i forhold til terrorbekæmpelse," siger Hans Jørgen Bonnichsen.

Det er ikke første gang at Hans Jørgen Bonnichsen vender tommelen nedad til et politisk forslag om at kriminalisere internetsider med relation til terror.
Således fik et lignede forslag fra Dansk Folkeparti for et par måneder siden en bredside af den tidligere operationelle chef for PET.

Intet terrorfilter
Hos SF fortæller partiets it-politiske ordfører Hanne Agersnap, at forslaget om at forbyde internetsurf efter terrorrelaterede sider ikke må blive til en kontrol eller censur af nettet.

Hun mener, at det er vigtigt, at det er klart, hvad der er lovligt og hvad der er ulovligt. Hun hæfter sig ved, at de sites, som forbuddet sigter mod, ville være ulovlige, hvis de var hostet i Danmark.

Hun ønsker ikke, at forbuddet følges op af en form for filtrering mod besøg på visse internetsider, sådan som det eksempelvis kendes fra politiets børnepornofilter.

"Det er noget af en gordisk knude at håndhæve loven i forbindelse med internettet uden at kompromittere internettets grundlæggende åbne struktur. Det gælder på områder som salg af ulovlig medicin, ulovlige spil, rettighedsbeskyttet musik med videre. Og det vil også gælde dette forslag" siger Hanne Agersnap.

Computerworld har spurgt PET om en kommentar til ideen om et forbud mod terror-surf på nettet. Men tjenesten er endnu ikke vendt tilbage med et svar.

Opd: Spørgsmålet fra Karina Lorentzen foreligger nu på FT.dk Se spørgsmålet her:




Kommentarer - Debatoversigt


Er SF et troværdigt parti ?
2 indlæg

Mere anvendeligt
1 indlæg

Revolution, dynamit og halshugning
2 indlæg

Tro da pokker....
4 indlæg

Uhadada
1 indlæg

Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Her har du de mest banebrydende håndholdte computere gennem alle tider.
25. maj 2012 kl. 16.04 | læs »

Klumme: Angrebet fra Flashback viser, at Apple nu må tage sikkerheden på Mac alvorligt, skriver Shehzad Ahmad fra DK-CERT i sin månedlige klumme
25. maj 2012 kl. 14.30 | læs »

Overblik: Få overblikket over IBM Danmarks store fyringsrunde.
25. maj 2012 kl. 15.30 | (3) | læs »

Landbrugsorganisation er godt sur i skralden over, at landmænd i randområder skal bestille bredbånd hos konkursramt firma.
25. maj 2012 kl. 14.04 | (3) | læs »





 
White papers
This White Paper, written by IDC and commissioned by Symantec, focuses upon the importance of...

FastPass Password Manager tilbyder en integreret løsning, hvor brugerne kan administrere og...

FastPass gør det blandt andet muligt for dine slutbrugere at administrere deres egne kodeord på...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.

IBM Danmark lader hovederne rulle.