Justitsministeren fejer DF's web-censur af bordet

Justitsministeren vil ikke gribe ind overfor de tusindvis af åbne terrorrelaterede websider, som Dansk Folkeparti vil have spærret.

Artikel top billede

"Hvis vi lukker en hjemmeside i Danmark, så er det jo ikke ensbetydende med, at myndighederne ikke kan følge med på siden. Det er ensbetydende med, at menigmand ikke kan se dem," siger Søren Espersen.

Justitsminister Brian Mikkelsen (K) vil ikke gribe ind overfor de tusindvis af åbne terror-hjemmesider fra eksempelvis al-Qaida, som Dansk Folkeparti vil have spærret adgangen til.

Det fremgår af et svar på et såkaldt paragraf 20-spørgsmål fra Søren Espersen (DF) til justitsminister Brian Mikkelsen.

Ifølge ministeren vil Politiets Efterretningstjeneste i samarbejde med Politiet om muligt kunne gribe ind overfor strafbare forhold på internettet.

Imidlertid kan "særlige hensyn - f.eks. efterretnings eller efterforskningsmæssige - i visse tilfælde begrunde, at der ikke umiddelbart skrides ind over for visse strafbare forhold på internettet", hedder det i svaret fra justitsministeren til Søren Espersen.

Kun usynligt for menigmand

Men det svar er Søren Espersen ikke tilfreds med. Han synes, at argumentet, om at åbne hjemmesider gør det nemmere at se hvad der foregår, er en søgt forklaring.

"Hvis vi lukker en hjemmeside i Danmark, så er det jo ikke ensbetydende med, at myndighederne ikke kan følge med på siden. Det er ensbetydende med, at menigmand ikke kan se dem," siger Søren Espersen og fortsætter:

"Jeg er sikker på, at de kinesiske censurmyndigheder med stor fornøjelse læser alle de hjemmesider, som ikke er tilgængelige for almindelige kinesere."

Derfor er ministersvaret ikke punktum i sagen for Dansk Folkeparti, fortæller Søren Espersen.

"Vi vil gå videre med det. Jeg har ikke taget stilling til, om det skal være gennem Kontroludvalget eller Udenrigspolitisk Nævn," siger Søren Espersen.

Websider rekrutterer medlemmer

Forslaget om spærringen af de tusindvis af terrorrelaterede websider stammer fra et såkaldt paragraf-20 spørgsmål fra Søren Espersen til justitsminister Brian Mikkelsen (K).

Her spørger Søren Espersen, om "[...] regeringen [vil] tage initiativ til, at Al Queda's websites blokeres i Danmark, og vil regeringen i internationale fora tage initiativ til, at disse websites blokeres internationalt?"

Pointen med spørgsmålet er ifølge Søren Espersen, at al-Qaida bruger hjemmesiderne til at udsende propaganda, men også til at få nye folk til at melde sig under fanerne, har han tidligere fortalt Computerworld.

Sværere at følge med

Imidlertid vil det ud fra efterforskningsmæssige interesser være en dårlig idé at blokere adgangen til de terrorrelaterede hjemmesider, har tidligere operativ chef for PET, Hans Jørgen Bonnichsen vurderet.

Ifølge Hans Jørgen Bonnichsen er en væsentlig del af efterretningsarbejdet, måske op mod 80 procent, i dag baseret på netop åbne kilder.

"Når 80 procent af al efterretningsarbejde baserer sig på åbne kilder, hvorfor så i al verden medvirke til at lukke Danmarks øjne og ører," har Hans Jørgen Bonnichsen fortalt til Computerworld.

Institut for Menneskerettigheder har tidligere vurderet, at de tusinder af åbne terrorrelaterede hjemmesider, som Dansk Folkeparti foreslår spærret, udmærket kunne lukkes, hvis siderne er til fare for statens sikkerhed eller opfordrer til udbredelse af terror.

Læs hele svaret

Læs Søren Espersens spørgsmål her:
S 2861
"Vil regeringen tage initiativ til, at Al Queda's websites blokeres i Danmark, og vil regeringen i internationale fora tage initiativ til, at disse websites blokeres internationalt?"

Læs Brian Mikkelsen svar her:
I det omfang politiet, herunder Politiets Efterretningstjeneste, bliver opmærksom på strafbare forhold, der begås via hjemmesider på internettet, vil politiet om muligt - og efter omstændighederne i samarbejde med danske eller udenlandske myndigheder mv. - træffe foranstaltninger med henblik på at bringe de strafbare forhold til ophør.

Det bemærkes i den forbindelse, at særlige hensyn - f.eks. efterretnings eller efterforskningsmæssige - i visse tilfælde kan begrunde, at der ikke umiddelbart skrides ind over for visse strafbare forhold på internettet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    Hæver barren for det moderne netværk, mens den digitale transformation accelererer

    Uanset deres størrelse, formål eller branche udvikler virksomheder over hele verden sig mod en mere digital arbejdsform.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S