Artikel top billede

It-direktør i Skat, Preben Bialas, mener, der er uheldigt at Leif Schandorph har spurgt it-leverandører, om de vi sponsorere hans lokale håndboldklub.

Skat-chef: Dobbeltrolle i it-sponsorat er uheldig

En medarbejder fra Skats it-afdeling har spurgt en række af Skats it-leverandører, om de vil sponsorere en håndboldklub i Ølstykke. Uheldigt mener it-direktør i Skat, Preben Bialas.

Læs også: Chefkonsulent i Skat rodet ind i sag om mystiske it-sponsorater

I tv-programmet Operation X: Med Skat Til Torskegilde, der sendes i aften, kommer det frem, at en chefkonsulent på infrastrukturkontoret hos Skat, Leif Schandorph, har spurgt it-leverandører, om de vil sponsorere en håndboldklub i Ølstykke. En håndboldklub som Leif Schandorph selv har været formand for.

Leif Schandorph selv mener ikke, at der er noget problem i, at han har spurgt de nævnte virksomheder, om de ville sponsorere klubben.

"Jeg har spurgt i mit netværk, om der var nogen, der kunne tænke sig at sponsorere. Det er vel ikke kriminelt. Jeg har ikke talt om noget håndbold samtidig med timeprishævelser eller noget som helst, for jeg taler ikke med leverandører om timepriser," siger Leif Schandorph til Operation X.

Besynderligt sammentræf

It-direktør i Skat, Preben Bialas, benægter i udsendelsen, at han har kendskab til sponsoraterne i klubben.

Han mener desuden ikke, at der er nogen sammenhæng mellem sponsoraterne og det arbejde som Skat har fået udført af de omtalte leverandører.

Han erkender dog i udsendelsen, at det er et besynderligt sammentræf.

"Det at Leif har spurgt til sponsorater, synes vi er meget uheldigt. At spørge leverandøren om, hvorvidt han vil sponsere noget, når man samtidig sidder et sted, hvor vi køber ydelser ind hos konsulenter, det er egnet til at skabe tvivl om Skats upartiskhed," siger Preben Bialas.

Undersøger medarbejderens habilitet

Preben Bialas fortæller videre, at det nu er blevet indskærpet over for medarbejderne, at de ikke må opfordre leverandører til at indgå sponsorater, ligesom Skat i øjeblikket undersøger, om Leif Schandorph skulle have været inhabil i forholdet til Venzo.

Skat ønsker ikke at kommentere yderligere på sagen, før programmet har været sendt i aften.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere