Apples Steve Jobs: Her er vores iPad


Publiceret d. 27. januar 2010 kl. 19.44 | Antal kommentarer (39)


Annonce:
 
ANNONCE:
 
 
 
Galleri: Se alle billederne af Apples iPad

Man kan mene meget om Apple og Steve Jobs, men uanset hvad må man tage hatten af for, at det californiske selskab gang på gang formår at få mere eller mindre en hel it-verden til at diskutere selskabets produkter.

Også selvom de endnu ikke eksisterer.

Det har i hvert fald været tilfældet i de seneste måneder med den tablet-computer, som topchef Steve Jobs i aftes endelig kunne løfte sløret for på et Apple-event i Yerba Buena Center i San Francisco.

"En ny enhed skal være bedre til browsing, e-mail, billeder, video, musik, spil, e-bøger. Problemet er, at netbooks ikke er bedre til noget som helst. Vi mener, at vi har noget, der er, og vi vil gerne vise det til jer i dag. Vi kalder den en iPad," sagde Steve Jobs fra scenen ifølge vores kolleger på amerikanske PCWorld, der var på stedet.

Forud for præsentationen er gået måneders rygte-skriverier - ikke mindst på diverse teknologi-blogs - om produktet; Hvordan vil det komme til at se ud? Hvad vil det koste? Og kommer det til at hedde iSlate, iPad, iTablet eller noget helt fjerde?

Det kunne Steve Jobs afsløre under event-overskiften "come see our newest creation."

Her er den så
iPad, som Apples bud på en tablet altså hedder, har en 9,7 tommer touch-skærm, en vægt på 680 gram og en påstået batterilevetid på 10 timer.

Den vil kunne fås i versioner med 16, 32 og 64 GB flash-storage, og processoren er på 1 gigahertz.

iPad har både WiFi og Bluetooth i de første versioner, der vil ramme markedet allerede i næste måned. 3G-versioner vil følge kort tid efter, meddeler Apple. WiFi-versionen vil koste fra 499 dollars, cirka 2.700 danske kroner.

Her er et par billeder af iPad:

500



500



500



iPad vil ifølge PCWorld uden videre kunne køre de applikationer, der er lavet til iPhone. Samtidig ser det ud til, at den vil blive en oplagt 3D-spilkonsol, ligesom iPhone også allerede er blevet.

Den nye tablet køre det samme styresystem som iPhone, men i en tilpasset udgave.

Præcis som på iPhone er det muligt at skrive på et fuldt QWERTY-tastatur via touch-skærmen, men på iPad'en har tastaturet naturligvis en mere behagelig størrelse. Desuden vil der sopm tilbehør kunne købes en docking-station med tilhørende fysisk keyboard.

Fortsættes ...
« forrige side
1 2 3 4






Kommentarer - Debatoversigt


Stort portentiale
17 indlæg

Plusser og minusser ved iPad'en
11 indlæg

Hvad?
4 indlæg

hmm, innovativt ?
1 indlæg

Hvad skal den bruges til?
4 indlæg

Vil gerne betale...
2 indlæg

Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Facebooks kommende gigant-børsnotering vil udløse milliard-formuer til mange mennesker. Se her, hvem der kommer til at score kassen - inklusive en verdensberømt rocksanger.
9. februar 2012 kl. 15.59 | læs »

Der er ikke hold i påstanden om sikkerhedsproblemer i forbindelse med bankkunders login uden brug af NemID, lyder det fra Nykredit Bank.
9. februar 2012 kl. 13.40 | (2) | læs »

I al stilhed har Google lanceret et program, hvor selskabet vil betale brugerne for at lade Google snuse rundt i deres browseraktiviteter.
9. februar 2012 kl. 12.59 | (1) | læs »

"Et af de største enkeltstående it-projekter i KMD siden kommunalreformen". Sådan betegner KMD selv dette it-projekt, som over 100 KMD-folk foreløbig har været inde over.
9. februar 2012 kl. 07.00 | læs »





Ledige it-job på Jobworld

Systemudvikler
Danske Bank


Support Professional
Milestone Systems A/S



 
 
White papers
Læs i denne præsentation om syv vanvittigt forskellige innovations-principper inspireret af Steve...

I dette Computerworld webcast, ledet af Frank Deangelis, får du svar på alle spørgsmål vedrørende...

Mangler din virksomhed bedre support af mobile enheder? Det ved du ved at svare på følgende tre...

 


Mest læste seneste uge

For under 100 millioner svenske kroner har svenskerne løst politiets it-problemer. I Danmark er budgettet sprængt med mere end 100 procent.

#Fail - sådan skal du ikke gøre. Se hvordan store virksomheder klokker i det på Facebook og Twitter.

Er du klædt på til succes, eller spiller tøjet ingen rolle på din arbejdsplads? Læs her, hvordan danske it-medarbejdere går klædt i virksomheder som Mærsk, Google og i en lille dansk kommune.

CSC mister sin største privatkunde i Danmark. Hundredvis af CSC-ansatte kan blive berørt.

Med 4G kommer du voldsomt hurtigt på nettet med mobilt bredbånd. Men hvilken udbyder skal du vælge?