Leder: Hvem bliver Danmarks it-minister?

Computerworld mener: Danmark kunne godt bruge en CIO, som er passioneret, når det gælder informationsteknologi og anvendelsen af informationsteknologi.

Artikel top billede

Charlotte Sahl-Madsen har en enestående mulighed for at skubbe nye tanker om it-anvendelse ud i hele regeringen og videre ud på Christiansborg. Foto: Søren Hytting (Foto: Søren Hytting)

Efter 3.011 dage som videnskabsminister blev venstremanden Helge Sander i denne uge afløst af den konservative Charlotte Sahl-Madsen.

Du kan få det fulde overblik over udnævnelsen af Danmarks nye videnskabsminister her og læse Computerworlds portræt af hende her.

Charlotte Sahl-Madsen fik straks kærligheden at føle, da det stod klart, at den nyslåede minister for universiteter og forskning ikke selv har færdiggjort en længere uddannelse, siden hun forlod gymnasiet med en nysproglig studentereksamen.

Men omvendt leverer Charlotte Sahl-Madsen et overbevisende CV med masser af erfaring fra den praktiske skolebænk, som dansk erhvervsliv udgør.

Med udviklingsansvar fra Lego og senest Danfoss Universe er Charlotte Sahl-Madsen nok en af de mest spændende profiler, der har siddet med ansvaret for at styrke og udvikle Danmarks forskning og innovation. En opgave der netop er helt afgørende for at omsætte viden til vækst, velstand og velfærd.

Forhåbentlig kan hendes mere praktiske tilgang til innovation skabe nye sammenhænge og nyt liv i den danske forskning og udvikling.

Charlotte Sahl-Madsens første offentlige udtalelser har da også netop handlet om forskning og udvikling.

Men i videnskabsministeriet venter desuden en række it-opgaver. Fra håndtering af den snart uendelige historie om de åbne standarder til nye licenser på teleområdet.

Videnskabsministeren er med ansvaret for IT- og Telestyrelsen landets CIO.

Danmark kunne godt bruge en CIO, som er passioneret, når det gælder informationsteknologi og anvendelsen af informationsteknologi.

Det har vi til gode at se, om Charlotte Sahl-Madsen er. Og hun skal under alle omstændigheder have tid til at sætte sig for bordenden. Men ikke for lang tid.

Offensiv it-anvendelse nødvendig

Set gennem it-optik er den nye regering og regeringsgrundlaget en udfordring. Formanden for Dansk IT, Klaus Kvorning Hansen, har helt ret, når han siger, at målene i det nye regeringsgrundlag er ok, men at en offensiv it-anvendelse er nødvendig, for at nå dem.

Der er også grund til at dele hans bekymring over, at regeringen tilsyneladende alene tænker it som effektiviseringsværktøj.

"Regeringen vil fortsat fremme anvendelse af ny teknologi og nye arbejdsformer i den borgernære service, så medarbejderne på serviceområderne kan få mere tid til service og omsorg."

"Regeringen vil i samarbejde med kommuner og regioner udbrede anvendelsen af it, så it-teknologien bliver brugt som løftestang for nye arbejdsgange i den bogernære service og til at frigøre offentlige medarbejder fra unødige rutineopgaver".

Sådan lyder indgangene til de to centrale it-afsnit i regeringsgrundlaget "Viden > vækst > velstand > velfærd".

Det er da ok, men bare ikke særlig offensivt.

Og lægger man til, at de borgerliges it-bannerfører, Kristian Jensen, nu skal koncentrere sig om at sikre Venstre det bedst mulige resultatet ved næste Folketingsvalg, så er der grund til professionel bekymring i it-Danmark.

Et lyspunkt er det dog, at Bertel Haarder (V) efter rokaden har overtaget ansvaret for både kommuner og regioner som indenrigs- og sundhedsminister.

For i årene som undervisningsminister under Anders Fogh Rasmussens ledelse har Bertel Haarder netop demonstreret, at it-anvendelse kan tænkes meget offensivt.

Den tankegang bringer han forhåbentlig med til de nye poster, som jo er selve arnestedet for de velfærdsprodukter, der skal understøttes af informationsteknologi.

Men det kan Bertel Haarder naturligvis ikke klare alene. Her vil det være godt med en passioneret CIO.

En passioneret CIO der ikke bare sikrer driften gennem et veldrevet videnskabsministerium, men skubber nye tanker om it-anvendelse ud i hele regeringen og videre ud på Christiansborg.

Videnskabsminister Charlotte Sahl-Madsen har lige nu en enestående mulighed for at træde ind i den rolle og blive Danmarks it-minister.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Statens IT

    Kubernetes specialister (junior-mid level)

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporter til Brabrand

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect