Vi skal have cheferhunden tilbage i ledelsen

Klumme: Krisen har givet os et utilsløret syn på chefernes formåen og lederskab i hårde tider. Tiden er moden til at sige farvel til hvalpen og dræberhunden. Og velkommen tilbage til cheferhunden.

Artikel top billede

(Foto: Torben Klint)

Nu er det tid til at bekende (hunde)kulør. Alt for længe - faktisk lige siden krisen satte ind - har en større flok af cheferne gøet desperat af medarbejdere, rendt rundt i ring efter deres egen hale og pebet over den manglende 'topping' på Pedigree'en.

Tro ikke, at bare fordi det så småt lysner, og tiderne ikke ser så onde ud mere, at I kan læne jer tilbage i kurven og fortsætte jeres gøen og gøren, som om intet var hændt.

Tiden er nemlig moden til at sige farvel til de chefer, der ikke formår at håndtere opgaven som chef, og velkommen tilbage til den intelligente, adrætte, opmærksomme, pålidelige og loyale chef, der elsker sine medarbejdere, motion og en god udfordring.

Det betyder imidlertid, at I - som chefer - skal kigge jer selv i spejlet i aften før den obligatoriske aftentur rundt i kvarteret. I skal kigge grundigt, og ligner I ikke en cheferhund, skal der gøres noget ved det hurtigere, end I kan sige "go' vovse".

Er du en af hvalpene, så er der egentligt ikke så lang vej op. Hvalpechefen er karakteriseret ved at gå rundt om sig selv og tage forhastede og panikagtige beslutninger båret af manglen på viden og erfaring.

Du går ulasteligt klædt (det er sikkert mor, det stryger skjorterne), men har ikke poten i jorden, hvad angår chefrollen og medarbejderpleje. Troen på at medarbejderne plejes bedst ved at være 'best buddies' og snakke om de vilde våde weekendture - når medarbejderne er over 25 år og ikke ser Paradise Hotel -
duer ikke.

Du bliver nødt til at tage din chefrolle og medarbejderne alvorligt og være opmærksom på, at medarbejdernes behov med stor sandsynlighed er langt fra dine. Find desuden en mere erfaren chef at sparre med og få etableret et netværk uden for virksomheden.

Stram halsbåndet og se dig selv i spejlet

Er du derimod en af dræberhundene, er det straks værre. Du er programmeret til at gå amok over den mindste ting, tage irrationelle beslutninger og bide dig fast indtil dine fjender (som er over det hele) går ned med stress eller af mobning.

Du kan som oftest spottes på gangene med et ondt blik i øjnene og med hurtige skridt på vej hen til næste offer. Det er dræberhunden, der fyrer sine medarbejdere via sms eller mail og griner af de resterende medarbejdere bag deres ryg.

Du behøver ikke være hjertevenner med dine medarbejdere, men du skal ikke betragte dem som dine fjender, der er ved at ødelægge dit liv. Du bliver nødt til at slappe af. Helt af. Der er intet arbejde, der er så vigtigt, at du kan retfærdiggøre irrationelle og voldsomme handlinger.

Tæl til 10 næste gang, du er ved at miste hovedet, og slip derefter grebet. Prøv også at tilmelde dig et par kurser, så du får fornemmelsen af, at dræberhundstilgangen er umoderne.

Det vigtigste - om du er en hvalp eller en dræberhund - er at stramme halsbåndet og se dig selv i øjnene. Hvad kan du lave om på ved dig selv? Hvordan kan du blive til en cheferhund?

Kristian Fischer er managementkonsulent i PA Consulting Group.

Computerworlds klummer er ikke nødvendigvis udtryk for Computerworlds holdninger, men er alene udtryk for skribentens holdninger.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S