Skolestyrelsen freder COWI på trods af test-kaos

I går trak Skolestyrelsen stikket til systemet bag de nationale skole-test, fordi COWI ikke kunne få det til at fungere. Nu skal COWI have arbejdsro, lyder det fra Skolestyrelsen.

Artikel top billede

Elever, lærere, forældre og politikere landet over raser, efter at systemet til de nationale skole-test i denne uge - igen - røg ind i problemer.

Det fik Skolestyrelsen til at aflyse testene indtil videre, så leverandøren af systemet, COWI, kan finde frem til en løsning på de alt for lange svartider, som piner de i forvejen eksamens-svedende elever.

Indtil videre tør COWI ikke komme med en forklaring - eller en løsning - men det får ikke Skolestyrelsen til at true med bål og brand.

"Vores fokus lige nu er udelukkende at få testene op at køre igen," siger direktør i Skolestyrelsen, Martin Isenbecker, til Computerworld.

"Testene har kørt hele efteråret, hvor der er blevet afviklet 200.000 test ude på skolerne på frivillig basis, og forud for det er gået en pilot-fase med diverse afprøvninger, og fra den 15. februar og indtil i mandags er der blevet afviklet test planmæssigt, indtil vi koblede læsetestene på."

"Vi oplevede lange svartider, og vi besluttede så at lade være med at tage nogen chancer og at sætte testene på hold, indtil COWI har fundet en løsning," siger Martin Isenbecker.

Hvor overbevist er du om, at systemet nok skal komme til at fungere perfekt fremadrettet?

"Man kan sige, at vi jo har set det fungere, og det er blandt andet på den baggrund, at vi kunne melde det klar. Vi har set det fungere i en pilotfase, og vi har set det fungere i den frivillige periode, og så har vi fået en klarmelding fra Cowi. Så det er den sikkerhed, som vi har," siger Martin Isenbecker.

Har tidligere uddelt dagsbøder

COWI, der står i spidsen for test-systemet, som også VIA, @ventures og CSC har været med til at udvikle, blev i maj 2009 opkrævet en bod 15.000 kroner om dagen, fordi systemet ikke fungerede i overensstemmelse med kontrakten med Skolestyrelsen.

Martin Isenbecker vil dog endnu ikke tage stilling til, om noget lignende kan komme på tale igen.

"Vi er slet ikke nået til at se på, om det her skal have nogle konsekvenser for COWI. Lige nu fokuserer vi udelukkende på at få systemet til at fungere, og så tager vi det andet i næste omgang."

Et bump på vejen?

Martin Isenbecker mener, at det mest hensigtsmæssige i situationen med de lange svartider var at sætte testene på standby.

"Mit job er at stille et velfungerende system til rådighed for skolerne og eleverne og at sikre, at vi tager de hensyn til skolerne og eleverne, som vi kan."

"Det er det, vi har prøvet at gøre ved at sætte systemet på hold midlertidigt, så der ikke er nogen, der bliver udsat for dårlige oplevelser med systemet."

Det er langt fra første gang, at der har været problemer med de digitale test i Folkeskolen.

I sommer erkendte systemleverandøren COWI, at det var muligt at snyde med besvarelserne i folkeskolens digitale afgangsprøver.

Sidste sommer floppede den digitale generalprøve, og for to år siden ramlede det hele sammen for hundredvis af elever, der sad midt i eksamen.

Det har foreløbigt kostet over 100 millioner kroner at udvikle de nationale test, og skal man tro Skolestyrelsen, er der ikke tale om, at de er blevet spildt på et ubrugeligt system.

"Jeg håber, at det her er et bump på vejen, og at det bliver hurtigt løst. Men jeg er jo i den situation, at jeg er nødt til at afvente COWI's tilbagemelding, og også i et eller andet omfang give dem den arbejdsro, der skal til for at sikre, at systemet kommer til at fungere," siger Martin Isenbecker.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI-agenterne kommer vrimlende

    Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Applikationsarkitekt til Forsvaret nye Digitale Backbone

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Forsvarets Cyberdivision søger SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger teknisk specialist/IT-tekniker

    Københavnsområdet

    Patent- og Varemærkestyrelsen

    Infrastrukturspecialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect