Nu flytter phisherne ind på Facebook

Phisherne har fundet en ny fidus til at lænse din bankkonto. Derfor er de nu rykket ind på Facebook.

Artikel top billede

Foto: Torben Klint.

Spam, eggs, sausage and spam.

Spam, spam, spam and spam.

Det kan godt være, at Monty Pythons legendariske vittighed om vikingemåltider har fået en renæssance i den digitale tidsalder, hvor omkring 85 til 95 procent af alle mails indeholder uopfordrede salgssalmer om potensforlængere og falske universitetsdiplomer.

Men phishing bør i fremtiden også være en fast del af sikkerhedsmenuen, når du og dine kolleger færdes på nettet. Sikkerhedsfirmaet Kaspersky Lab peger i en ny sikkerhedsundersøgelse på, at over en halv procent af alle mails afsendt i det første kvartal af 2010 indeholder phishing-forsøg.

Phishing-forsøgene var værst i januar og februar, mens Kaspersky målte en radikal tilbagegang i marts.

"Det er ikke nemt at pege på én enestående factor for tilbagegangen, men vi vil holde øje med udviklingen," bedyrer Kaspersky.

Facebook er ikke kun for venner

Kaspersky fremhæver i sin rapport, at vennesitet Facebook er et af de helt store, nye mål for phishingforsøgene, der har det ultimative formål at franarre dig dine bankkonto-oplysninger.

Sikkerhedsfirmaet fremhæver, at fremgangsmetoden på Facebook foregår ved, at phisherne stjæler folks identitet for derefter at spamme netværket med gustne reklamer og rådne links i håbet om at lokke Facebook-"vennerne" i fedtefadet.

Modtagerne har nemlig paraderne nede, når de modtager (spam)mails fra en person fra netværket, som de har tillid til.

En anden metode er at vise falske Facebook-sider, hvorefter intetanende brugere indtaster e-mail-adresse og password, som phisherne sniffer med det samme.

I alt havner Facebook på femtepladsen med sine 5,7 procent af alle phishingforsøg, mens PayPal og eBay fortsat ligger helt i toppen på phishernes yndlingsvande med henholdsvis 52 og 13 procent af phishingforsøgene.

Blandt andet søgemaskinen Google, finansinstitutterne HSBC og Bank of America ligger også i top 10 over phishernes foretrukne forsøgssites.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

    Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Dennis Kobberø Nagy som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med flere andre fagområder - bla. har han været forsikringsrådgiver og rekrutteringskonsulent. Nyt job
    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Carl Severin Degn Nørlyng som IT-Supporterelev ved afd. Thisted og afd. Herlev. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Jannie Rossell Holst som medarbejder i Product Sales ved afd. Aarhus. Hun kommer fra en stilling som medarbejder i Licensteamet hos Atea. Nyt job