Nu flytter phisherne ind på Facebook

Phisherne har fundet en ny fidus til at lænse din bankkonto. Derfor er de nu rykket ind på Facebook.

Artikel top billede

Foto: Torben Klint.

Spam, eggs, sausage and spam.

Spam, spam, spam and spam.

Det kan godt være, at Monty Pythons legendariske vittighed om vikingemåltider har fået en renæssance i den digitale tidsalder, hvor omkring 85 til 95 procent af alle mails indeholder uopfordrede salgssalmer om potensforlængere og falske universitetsdiplomer.

Men phishing bør i fremtiden også være en fast del af sikkerhedsmenuen, når du og dine kolleger færdes på nettet. Sikkerhedsfirmaet Kaspersky Lab peger i en ny sikkerhedsundersøgelse på, at over en halv procent af alle mails afsendt i det første kvartal af 2010 indeholder phishing-forsøg.

Phishing-forsøgene var værst i januar og februar, mens Kaspersky målte en radikal tilbagegang i marts.

"Det er ikke nemt at pege på én enestående factor for tilbagegangen, men vi vil holde øje med udviklingen," bedyrer Kaspersky.

Facebook er ikke kun for venner

Kaspersky fremhæver i sin rapport, at vennesitet Facebook er et af de helt store, nye mål for phishingforsøgene, der har det ultimative formål at franarre dig dine bankkonto-oplysninger.

Sikkerhedsfirmaet fremhæver, at fremgangsmetoden på Facebook foregår ved, at phisherne stjæler folks identitet for derefter at spamme netværket med gustne reklamer og rådne links i håbet om at lokke Facebook-"vennerne" i fedtefadet.

Modtagerne har nemlig paraderne nede, når de modtager (spam)mails fra en person fra netværket, som de har tillid til.

En anden metode er at vise falske Facebook-sider, hvorefter intetanende brugere indtaster e-mail-adresse og password, som phisherne sniffer med det samme.

I alt havner Facebook på femtepladsen med sine 5,7 procent af alle phishingforsøg, mens PayPal og eBay fortsat ligger helt i toppen på phishernes yndlingsvande med henholdsvis 52 og 13 procent af phishingforsøgene.

Blandt andet søgemaskinen Google, finansinstitutterne HSBC og Bank of America ligger også i top 10 over phishernes foretrukne forsøgssites.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Hellerup

Sikker, compliant og suveræn AI supercomputer

Oplev den danske vej til sikker og suveræn AI. Computerworld viser, hvordan Danish Center for AI gør high-performance computing sikkert, compliant og made in Denmark. Se hvordan danske virksomheder accelererer AI uden at gå på kompromis med...

Digital transformation | København Ø

Analytics, BI og AI

Integrer data på tværs af systemer og skab en intelligent dataplatform. Lær hvordan du opfylder krav, styrker governance og udnytter AI til valide analyser. Få konkrete løsninger, der gør din data til forretningens stærkeste aktiv. Se programmet...

Andre events | København Ø

People Tech 2025 – hvor HR møder IT

Deltag og oplev, hvordan People Tech 2025 kan gøre HR til en nøglespiller i fremtidens forretningsstrategi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse