Her er de nye features i Wordpress 3.0

En af verdens mest populære blogging-platforme, Wordpress, er snart klar i version 3.0, der bliver den mest markante opdatering i nyere tid.

Artikel top billede

Systemet Wordpress, der er udgangspunktet for en stor del af de mange millioner blogs på nettet, er i øjeblikket ved at få en større overhaling.

Release candidaten til Wordpress 3.0 er netop frigivet, så det kan ikke være længe, før den endelige version ser dagens lys.

På den officielle Wordpress-blog skriver holdet bag den gratis open source-platform, at alle features i Wordpress 3.0 er klar, alle bugs er repareret, og alle potentielle problemer er adresseret.

"Men med over 20 millioner mennesker, der bruger Wordpress med en række forskellige konfigurationer og hosting-setups, er det helt sikkert muligt, at vi har glemt noget," skriver Wordpress-holdet og opfordrer derfor til, at man går i gang med at teste den nye version.

Hvis man skal tro Wordpress' egne oplysninger, er der nu flere end 22 millioner Wordpress-blogs på verdensplan.

Blandt de mest kendte brugere af Wordpress-platformen finder man New York Times og Wall Street Journal, og herhjemme er Wordpress med til at sikre dialogen i virksomheder som Nykredit og Novozymes, mens mediehuse som Berlingske-koncernen og Jyllands-Posten også anvender platformen.

Her er nyhederne

Med version 3.0 tager Wordpress endnu et stort skridt mod at blive det mest avancerede blog-system, der eksisterer - og samtidig endnu et skridt mod også at kunne fungere som et traditionelt CMS.

400

Twenty Ten er det nye default-tema i Wordpress 3.0.

Blandt de mest interessante nye features finder man muligheden for bedre at kunne tilpasse menuer på Wordpress-siderne, muligheden for at styre flere forskellige sider fra samme Wordpress-installation og et redesignet backend-interface.

Der er også blevet plads til et nyt default-tema, der skal erstatte det berømte Kubrick-tema, som har kendetegnet Wordpress i flere år.

Med det nye tema, Twenty Ten, bliver det langt lettere at tilpasse farver, header og baggrund direkte fra backenden, uden at man skal ind og kode.

Udviklerne har æren

I denne uge skrev Wordpress-stifter Matt Mullenweg, som Computerworld tidligere har interviewet, at
det netop i disse dage er syv år siden, at den første version af systemet blev frigivet.

"Det virker som om, at det var i går, vi var helt nye i verden, en ny aktør på et marked, som alle sagde allerede var ved at være mættet (en sidebemærkning, hvis det er den almindelige opfattelse, at et marked er færdigt, og at alt interessant allerede er blevet gjort, så er det sikkert et rigtigt godt tidspunkt at gå ind på det)," skriver Matt Mullenweg.

Han peger på, at miljøet omkring Wordpress nu er oppe på 1.528 aktive udviklere.

"Det er 1.528 personer, der lægger deres hjerte og sjæl i GPL-software, som vi alle ejer, som vi alle bygger videre på, som vi kan bruge, som vi ønsker, som vi alle kan gøre bedre. Vi har udviklet os fra at være et simplet script til en web-platform, skriver Matt Mullenweg."

Sikkerheds-problemer

Wordpress rider dog ikke altid på en bølge af succes, for der bliver jævnligt stillet spørgsmål til sikkerheden i platformen.

Inden for de senere år har botnet blandt andet skabt problemer for Wordpress-brugerne, der har været problemer med orme, og password-sikkerheden har været under beskydning.

Netop sikkerheden skal dog også være forbedret i den nye version af Wordpress.

Tidligere blev brugernavnet automatisk sat som "admin", hvilket åbnede døren på klem for de kriminelle, men nu bliver brugeren presset til at ændre default-brugernavnet, så snart installationen er overstået.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job