Teleindustri om pirat-spærring: Det er typisk dansk

I går tabte den danske telebranche den tredje retssag i træk om spærringen af The Pirate Bay. Læs her, hvordan Telias juridiske chef forklarer nederlaget.

Artikel top billede

Det er dagen derpå for den danske telebranche, der nu for tredje gang i træk har tabt en retssag om spærringen af den omstridte fildelingstjeneste, The Pirate Bay.

I går besluttede Højesteret at stadfæste Østre Landsrets afgørelse fra 2008, der fastslog, at de danske teleselskaber har pligt til at spærre for deres kunders adgang til The Pirate Bay.

Jens Ottosen-Støtt, der er bestyrelsesmedlem i teleselskaberne brancheorganisation og juridisk chef hos Telia, mener, at de danske domstole traditionelt går langt for at værne om ophavsretten.

"Jeg er ikke sikker på, at vi havde set det samme udfald, hvis sagen var blevet ført i et andet land, selvom det er de samme EU-regler, der dømmes efter. I Danmark har vi en meget stor tradition for at beskytte ophavsretten," lyder hans vurdering dagen derpå.

Men nu har I igen fremført jeres synspunkter for retten. I tabte ved Højesteret i går, ligesom I gjorde ved fogedretten i Frederiksberg og ved Østre Landsret. Hvilke overvejelser giver det grund til?

"Vi kan konstatere, at retstillingen er klar nu. Det er nu fastslået, at teleselskaberne har pligt til at stille op i fogedretssager. Selvom vi mener, at rettighedskrænkerne, i dette tilfælde The Pirate Bay, burde stille op i stedet for os. Det burde også være tilfældet, selvom krænkeren befinder sig i et andet land," siger han.

Men retten er kommet til en anden konklusion. Har I taget fejl?

"Næh, vi mener, at der har været en grund til at få nogle ting præciseret. Vi mener også, at vi har opnået en vis grad af præcision nu, selvom det ikke er optimalt," siger Jens Ottosen-Støtt.

Han henviser til, at det nu er blevet præciseret, at det er tilstrækkeligt, at teleselskaberne foretager en såkaldt DNS-spærring af The Pirate Bay, selvom det er en spærring, der relativ let at omgå.

Hvilke konsekvenser får afgørelsen for telebranchen?

"Konsekvensen er, at vi får noget besvær og nogle omkostninger ved at gennemføre og opretholde spærringerne. Men det betyder også en almindelig begrænsning i adgangen til at kommunikere, som rammer brugerne. Så er spørgsmålet, om den her måde at bekæmpe pirateri på er så effektiv, at den opvejer den begrænsning," lyder spørgsmålet fra Jens Ottosen-Støtt.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job