Ministeren lægger Højhastighedskomiteen i graven

Videnskabsminister Charlotte Sahl-Madsen afviser definitivt Højhastighedskomiteens anbefalinger om lynhurtigt internet allerede i 2013.

Artikel top billede

Foto: Mikael Reick (Foto: Foto: Mikael Rieck)

Regeringen har ikke tænkt sig at følge den højt profilerede Højhastighedskomités bredbånds-målsætninger, der anbefaler, at 80 procent danskerne allerede i 2013 skal have adgang til 50 megabit-bredbånd.

I stedet fremlagde regeringen i går sine egne anbefalinger om, at alle danskere skal have adgang til minimum 100 megabit i 2020.

Og det er de målsætninger, der gælder nu, fastslår videnskabsminister Charlotte Sahl-Madsen (K) overfor Computerworld.

"Højhastighedskomiteens forslag er ikke regeringens politik, men anbefalinger fra en arbejdsgruppe. Regeringen har nu meldt ud, at vores målsætning er 100 megabit til alle i 2020. Det er vigtigt for mig, at vi har en målsætning om, at forbindelserne kommer ud til alle," siger hun med henvisning til, at Højhastighedskomiteens anbefaling kun ville sikre hurtigt bredbånd til 80 procent af befolkningen.

Men 2020 er langt ude i fremtiden. Er det ikke lidt for let at sætte målsætninger op for en fjern fremtid, hvor der er sandsynlighed for, at du ikke længere selv er minister?

"Jeg synes, at det er vigtigt at sætte mål med en tidshorisont, der gør, at det også attraktivt for erhvervet at indfri målsætningerne."

Hvilke overvejelser gør I jer om at indsætte delmål før 2020?

"Vi vil naturligvis følge området tæt. Men minimumsmålet på 100 megabit i 2020 står fast."

Hvad vil I gøre for at følge området tæt?

"Vi vil sikre, at vores ambitioner bliver indfriet ved hele tiden at måle på, hvor stor bredbåndsudbredelse er, og hvor høje hastighederne er."

Deri ligger der vel også, at der er nogle uudtalte delmål.

"Det er klart, at vi vil sikre, at der er en naturlig udvikling hen i mod målene i 2020."

Hvor stor udbredelse mener du så, at der bør være i 2015, hvis der skal være en naturlig udvikling?

"Det skal vi i gang med en nærmere overvejelse om. Det der ligger fast nu er, at vi skal have 100 megabit i 2020," siger Charlotte Sahl-Madsen.

Skyder Sanders komite ned

Højhastighedskomiteen, hvis bredbånds-forslag Charlotte Sahl-Madsen nu tilsidesætter, blev nedsat af den forhenværende videnskabsminister, Helge Sander, der ønskede bud på, hvordan vi kan få lynhurtigt bredbånd i Danmark.

Komiteen offentliggjorde den 15. januar sin rapport, der desuden indeholdt anbefalinger på områder som cloud computing, forskning og it-kompetencer.

Anbefalingerne på bredbånds-området splittede dog komiteen. Tre af komiteens 15 medlemmer mente, at ambitionen om lynhurtgt bredbånd til 80 procent af befolkningen var for uambitiøs og valgte derfor ikke at støtte op om anbefalingen.

Efterfølgende har it-ordførerne fra et bredt flertal af Folketingets partier også kritiseret anbefalingerne for kun at ville sikre 50 megabit bredbånd til 80 procent af befolkningen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job