KMD pressede kommune i udbudssag

KMD ville have en kommune til at fastholde en it-kontrakt, som selskabet havde vundet efter et udbud, men som var gennemført med procedurefejl.

Artikel top billede

Læs KMD's kommentarer til beskyldningerne her

"På trods af pres fra KMD fastholdt Frederikshavn Kommune, at udbuddet skulle gå om".

Sådan lyder en del af beskrivelsen af forløbet omkring, hvordan Frederikshavn Kommune valgte KMD til at levere et it-system til jobcenter-området, KMD Opera.

Forløbet er beskrevet af kommunens socialchef Jan Nielsen i et udkast til en intern redegørelse, som Computerworld har fået aktindsigt i.

Specielt udbudsforløb

Forhistorien er den, ifølge socialchefen, at kommunen var utilfreds med et system fra en anden it-leverandør, Medialogic.

Man ønskede derfor at skifte til KMD Opera, men på et møde mellem Medialogics direktør Kate Turch og socialchefen, pointerer Kate Turch, at hvis kommunen vil skifte it-system, så skal kommunen i udbud.

Det sker da også, da socialchef Jan Nielsen efter mødet indstiller til direktionen, at kommunen skal i udbud, som KMD vinder.

Problemet opstår, da Medialogic spørger ind til nogle tildelingskriterier.

Læs KMD's kommentarer til beskyldningerne her

Her opdager kommunen, at man har lavet en fejl i udbuddet.

Ifølge Jan Nielsen var der uoverensstemmelse mellem udbudsannonce og udbudsbekendtgørelse.

Og det er altså på dette tidspunkt, at KMD lægger et "pres" på kommunen.

Mystik om hvilket pres

Men dokumenter, der nærmere beskriver hvori presset lå, er ikke-eksisterende.

For det hele foregik mundtligt, forklarer kommunen i dag til Computerworld.

I en mail uddyber socialchefen kun med følgende ord:

"KMD havde et ønske om at fastholde den første udbudsforretning på trods af procedurefejl," skriver han.

Socialchef Jan Nielsen skriver videre om presset fra KMD:

"De (red. KMD) måtte erkende, at det ikke kunne lade sig gøre - vores juridiske rådgivning var klar, udbuddet skulle gå om. Der ligger intet skriftligt, al kommunikation foregik mundtligt/telefonisk," skriver han.

Da udbuddet går om, vinder KMD igen.

Konkurrent: Underligt forløb
Forløbet i Frederikshavn Kommune er iøvrigt krydret med, at socialchefen har fået flere fodboldbilletter og golfture af KMD.

Ligesom kommunens kommunaldirektør har fået golfture, selvom hun i offentligheden har oplyst:

"Vi i har brugt et betragteligt antal timer i vores hårdt belastede kommunale administration for overhovedet at finde frem til antydningen af de tilfælde hvor der har været tale om at nogle har modtaget noget som helst".

Gaverne har tidligere fået Medialogic til at undre sig ekstra over hele forløbet.

I forvejen har Frederikshavn Kommune været i centrum i den tidligere udbudsskandale, hvor 34 kommuner ikke er gået i udbud med indkøb af KMD Opus-systemer.

I blandt de kommuner, som Konkurrencestyrelsen mente havde ulovlige KMD Opus-kontrakter, var Frederikshavn Kommune.

Læs KMD's kommentarer til beskyldningerne her

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvaret

    Informationssikkerhedsofficer

    Københavnsområdet

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S