iPhone 4 kommer til Danmark med ekspresfart

Apples nyeste telefon, iPhone 4, kommer ud til et rekordstort marked hurtigere end nogensinde før. Den hurtige globale lancering skyldes flere ting, mener analytiker.

Artikel top billede

It-selskabet Apple har tidligere prioriteret at lancere sine telefoner på det amerikanske marked, mens resten af verden måtte vente med at få fingrene i de indtil videre tre generationer af iPhonen.

Men det skal være slut med æbleselskabets kommende markedsføring af sin næste telefon, iPhone 4, som bliver sendt ud til 88 lande senest til september.

Det skriver The Wall Street Journal.

Giganternes kamp er global

Dermed ser det ud til, at en af de største overraskelser i Apple-stifter Steve Jobs præsentation af den revolutionerende telefonserie, bliver hastigheden med at få gang i det oversøiske salg, som tidligere har taget halve eller hele år.

Den første iPhone kom eksempelvis til Danmark et år efter den amerikanske lancering.

Men de tider er ifølge teleanalytiker Torben Rune fra Netplan endegyldigt forbi, fordi Apple ikke længere skal afprøve det amerikanske marked, før resten af verden kan købe æbletelefonerne.

"Lige nu ser vi giganternes kamp på smartphone-markedet mellem Apple, Google, Nokia og Microsoft, og den kamp er global. I det spil gælder det om at pumpe så mange telefoner ud til så mange markeder som muligt," forklarer Torben Rune til Computerworld.

Trenden fortsætter

Han fremhæver samtidig, at den trend vil fortsætte, så vi vil se globale lanceringer frem for regionale.

"Der er ingen tvivl om, at Apple føler, at især Android puster iPhonen i nakken med mange telefoner i mange lande, og derfor skal Apple helst være til stede på alle markeder samtidig," siger Torben Rune.

Han indskyder samtidig, at den nye iPhones styresystem, IOS 4, vil blive udbudt til tredjegenerations-telefonerne fra sidste år, og Apple vil på den måde fastholde kunderne til sin egen platform og applikationsmarkeder.

iPhonen-feberen slået ned i USA

Der er også gode økonomiske argumenter for at få iPhonen ud til hele verden med det samme.

Over halvdelen af omsætningen fra iPhonesalget - mere præcist 58 procent - i sidste kvartal kom fra andre markeder end det amerikanske, hvor flere analytikere peger på, at iPhone-trangen er ved at have toppet.

Samtidig har Apple konstateret, at det europæiske og asiatiske marked i nogle tilfælde har trecifrede vækstrater, hvilket er grundlaget for den massive internationale lancering, der vil finde sted få måneder efter den amerikanske.

Sidst røg iPhone 3GS ud til amerikanerne i juni, mens man måtte vente til september før telefonen var spredt til 68 lande. Kina og Sydkorea måtte vente endnu længere på den tredje version af iPhonen, selv om de lande tilhører de hurtigst voksende markeder.

Danmark havde 3GS-telefonen i handlen i juli.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S