Forbrugerombudsmand anmelder MyBuy.dk til politiet

Forbrugerombudsmanden melder omstridt dansk net-firma til politiet. .

Artikel top billede

Forbrugerombudsmanden har meldt det københavnske netauktions-selskab MyBuy.dk til politiet.

Det sker, fordi selskabet har udsendt spammail til en lang række danskere, der tidligere har handlet på auktionssitet Macca.dk, der gik konkurs med udgangen af november 2009.

Bag Macca.dk stod blandet selskabet CBJTrade, der er ejet af den tidligere Macca-direktør Caspar Bo Neergaard Jensen.

Bag MyBuy.dk står selskabet JBNJ Aps, der er ejet af hans bror, Jaspar Bo Neergard Jensen.

Overtog alle aktiver

Forbrugerombudsmanden meddeler, at MyBuy.dk overtog alle aktiver fra Macca.dk i forbindelse med konkursen i 2009- inklusive website og hele kundedatabasen, der består af personer, der har handlet på Macca.dk.

Angiveligt har MyBuy.dk i stor stil udsendt reklamemails til disse personer. Og det er ulovligt, da personerne alene har givet deres samtykke til at modtage mails fra Macca.dk.

Forbrugerombudsmanden politianmelder selskabet på baggrund af en række klager fra forbrugere.

"Et samtykke, der tidligere er givet til et andet konkret navngivet firma, må anses for bortfaldet i forbindelse med dette firmas konkurs," siger forbrugerombudsmand Henrik Øe.

Macca.dk kom ud af sit sidste regnskabsår med et minus på 3,5 millioner kroner.

Selskabet kom i det kritiske søgelys efter et forbrugerprogram på TV 2 havde berettet om utilfredse kunder og dårlig service.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Tech lead for AI og machine learning i PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision