Du skal være mobil

Annonce:
 
ANNONCE:
Af Anja Gustavsen og Lone Bech, Computerworld Online

Computerworld Online har ringet til fire IT-virksomheder fra både den veletablerede og yngre del af branchen for at høre, om de benytter sig af hjemmearbejdspladser. Samtalerne viste, at fleksibiliteten er i højsædet overalt, men at det i høj grad er de unge, der eksperimenterer med formen.

Opringningerne viste desuden, at de fleste af virksomhederne ikke kunne sætte tal på, hvor mange af deres medarbejdere, der rent faktisk benytter sig af at kunne arbejde hjemme. En mulighed som alle virksomhederne stiller til rådighed.

Desuden viste de også, at den oprindelige tanke med hjemmearbejdspladsen ikke rigtig eksisterer længere. I stedet for en reel hjemmearbejdsplads med computer, skrivebord og stol, stiller tre ud af de fire virksomheder en bærbar computer til rådighed.

Fleksibiliteten bliver holdt i hævd, men hjemmearbejdspladsen findes ikke kun hjemme, den findes også i tog, bus, færge og fly. Eller hvor medarbejderen nu ellers befinder sig i løbet af en arbejdsdag.

- Vores politik er, at arbejdet foregår primært på arbejdspladsen. Men vi har fleksibilitet og uafhængighed af fysisk placering. Vi oplever, at der er et behov for at mødes med sine kolleger ? ikke kun i det virtuelle rum på intranet ? men også ansigt til ansigt. Visse ting kan ikke klares gennem computeren, siger Anders Lund, kommunikationschef hos IBM.

Social nødvendighed
Softwarefirmaet Cypress var den eneste ud af de fire adspurgte virksomheder (IBM, Cypress, Neo Ideo og WM-Data), som havde en fast installeret computer ude i hjemmene, og som rent faktisk havde styr på, hvor mange af deres medarbejdere, der benytter sig af hjemmearbejdet.

- I dag (torsdag, red) er der seks ud af vores 35 medarbejdere, der arbejder hjemme. Og vi har fundet ud af, at det sociale på arbejdspladsen er vigtigere end hjemmearbejdet. Selvom den enkelte medarbejder frit kan vælge, hvor de vil arbejde, så vælger de fleste at komme ind på kontoret, siger firmaets ressourcechef Lars Kethmer.

Faktisk er de sociale faktorer eneste årsag til, at Cypress har et kontor.

- I vores verden behøver vi det slet ikke, som Lars Kethmer siger.

Alligevel har firmaet valgt at give den enkelte medarbejder mulighed for hjemmearbejde ved at installere computere i deres hjem.

Med hjemmecomputeren kan den enkelte medarbejder dagligt tage stilling til, om de vil tilbringe dagen på kontoret eller i hjemmet. En fleksibilitet, der kun begrænses af et ansvar omkring et bestemt antal arbejdstimer, der skal dækkes ind af hver enkelt. Og som især er nødvendiggjort af, at firmaet har mange medarbejdere, der bor langt væk.

To år siden hjemmearbejdet toppede
Web-bureauet Neo Ideo sætter også den fleksible arbejdsplads i højsædet. Lars Holm Hansen, der er partner i firmaet, siger, at cirka en tredjedel af medarbejderne arbejder hjemme mellem en halv eller en hel arbejdsdag om ugen. Og at de gør det via deres bærbare pc´er.

- Det hér med hjemmearbejde toppede for cirka to år siden, og hos os har det ikke ændret sig det seneste år. Man kan sige, at hjemmearbejdspolitikken har ændret sig i løbet af de seneste ti år. I dag er der mulighed for det - men det benyttes ikke så meget, siger han.





Kommentarer - Debatoversigt


Der er endnu ikke nogen kommentarer til denne artikel. Du kan skrive en kommentar ved at udfylde nedenstående formular
Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Her har du de mest banebrydende håndholdte computere gennem alle tider.
25. maj 2012 kl. 16.04 | læs »

Klumme: Angrebet fra Flashback viser, at Apple nu må tage sikkerheden på Mac alvorligt, skriver Shehzad Ahmad fra DK-CERT i sin månedlige klumme
25. maj 2012 kl. 14.30 | læs »

Overblik: Få overblikket over IBM Danmarks store fyringsrunde.
25. maj 2012 kl. 15.30 | (3) | læs »

Landbrugsorganisation er godt sur i skralden over, at landmænd i randområder skal bestille bredbånd hos konkursramt firma.
25. maj 2012 kl. 14.04 | (3) | læs »





 
White papers
I dette white paper kan du læse om, hvorfor god projektledelse handler om mennesker, målsætninger...

I dette white paper kan du læse om, hvordan brugen af ny teknologi fra web 2.0 og sociale medier...

Cloud computing er i løbet af de sidste 18 måneder blevet det mest omtalte emne i it-branchen....

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.

IBM Danmark lader hovederne rulle.