Computerdigte omsat til opera

Annonce:
 
ANNONCE:
Af Kim Elmose

Nnnnnnnnnnnnnnnnn
Mmmmmmmmmmm
Vvvvvvvvvvvvv,dddddddddd,o,
Nnnnnooooooooooooooooone
Auuuuuuuudiiiiiiiiii,o

Sådan ser teksten ud til prologen i den mini-opera, SimpleTextOpera, der i morgen lørdag bliver uropført fra visesangeren Erik Grips tag i Lejre. Teksten er oprindeligt skrevet til kunstværket SimpleTextMusic, der består af musikstykker skabt i Mac-programmet SimpleText. Programmet kan læse skreven tekst op med forskellige elektroniske stemmer.

Nu har billedkunstneren bag, Anders Qvist Nielsen, skabt operaen ved at bede operasangeren Leif Munk Hansen fortolke tekststykkerne i en klassisk form for sang. Det lyder sådan her. Hele operaen består af fire lydstykker, der tilsammen varer seks minutter. Den er en del af kunstprojektet Camp Lejre, hvor mere end 50 kunstnere fra ind- og udland udstiller og opfører værker i den midtsjællandske by.

For Anders Qvist Nielsen drejer både SimpleTextMusic og SimpleTextOpera sig om at udforske tekstens fremtræden i forskellige medier ? ikke skabe en modsætning menneske versus maskine. Resultatet er da også meget langt fra SimpleTextMusic, alene ved de følelser, som operasangeren tilfører teksterne.

- Hvis du hører den elektronisk genererede musik og derefter hører Leif Munk Hansen, kan du ikke høre, at det er den samme tekst. Jeg skabte oprindeligt SimpleTextMusic i 1999 for at udfordre maskinen ved brugen af dette program, der kun kan bruges til sjov, men jeg er meget optaget af kunstig intelligens og talegenkendelse ? og følger med i udviklingen. Kan det bruges til noget eller ej, spørger han sig selv og omverdenen.

Følelsen ind i teknologien
Allerede for ét år siden opstod ideen med at lade Leif Munk Hansen fortolke tekststykkerne i klassisk sang, da Anders Qvist Nielsen viste ham et af lyddigtene. Og det fangede umiddelbart, forklarer Leif Munk Hansen:

- Jeg syntes, at det var spændende med denne hybride fremstilling, der er meget langt fra, hvad jeg normalt beskæftiger mig med. Faktisk skide sjovt, og derfor sagde jeg ja.

Han lyttede først billedkunstnerens eget musikale forlæg fra SimpleTextMusic igennem og så på de tilknyttede grafiske fremstillinger. Derefter tolkede Leif Munk Hansen på teksterne.

- Jeg søger med mine bud at række tilbage til fortiden og give mit bud på, hvordan jeg ser det i forhold til nutiden. Det vigtige for mig er dualismen mellem fortiden og vores teknologiske nutid. Der finder jeg følelserne frem, forklarer han.

Operasangeren lægger ikke skjul på, at han i lang tid har været skeptisk over for computere og IT. ? Det har aldrig interesseret mig?, som han siger. Det har SimpleTextOpera været medvirkende til at ændre på.

- Jeg køber mig en computer for at udforske den og se, hvad den kan. Noget af det har jeg jo set her. Jeg kan desuden heller ikke som en sur gammel mand afvise noget, hvis jeg ikke kender det. Og mine små børn kommer jo også til at vokse op i en informationstidsalder, siger Leif Munk Hansen.

Imidlertid har han og Anders Qvist Nielsen et mere jordnært problem i forhold til morgendagens performance, nemlig vejret.

- Nu skal jeg jo stå på Erik Grips lille karnap, og der må der gerne være tørvej. Det ville se for sjovt ud med Anders stående ved siden af med en haveparasol, slutter operasangeren.

Uroopførelsen finder sted på adressen Stationsvej 23 i Lejre, klokken 13:30.

Relaterede links:
SimpleTextOpera
SimpleTextMusic
Anders Qvist Nielsens hjemmeside





Kommentarer - Debatoversigt


Der er endnu ikke nogen kommentarer til denne artikel. Du kan skrive en kommentar ved at udfylde nedenstående formular
Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Her er CSC Danmarks reaktion på, at TDC har valgt TCS (Tata Consultancy Services) som ny leverandør af firmaets it-drift og udvikling.
8. februar 2012 kl. 16.04 | (4) | læs »

Banker, der giver kunderne mulighed for logge på netbanken uden brug af NemID, spiller højt spil med sikkerheden.
8. februar 2012 kl. 15.59 | (2) | læs »

CSC mister sin største privatkunde i Danmark. Hundredvis af CSC-ansatte kan blive berørt.
8. februar 2012 kl. 14.08 | (4) | læs »

Det har været spild af penge at udstyre de britiske politibetjente med smartphones. Se her hvorfor.
8. februar 2012 kl. 12.59 | læs »





 
White papers
I dette white paper kan du læse om, hvorfor god projektledelse handler om mennesker, målsætninger...

I dette white paper kan du læse om, hvordan brugen af ny teknologi fra web 2.0 og sociale medier...

Cloud computing er i løbet af de sidste 18 måneder blevet det mest omtalte emne i it-branchen....

 


Mest læste seneste uge

For under 100 millioner svenske kroner har svenskerne løst politiets it-problemer. I Danmark er budgettet sprængt med mere end 100 procent.

#Fail - sådan skal du ikke gøre. Se hvordan store virksomheder klokker i det på Facebook og Twitter.

Er du klædt på til succes, eller spiller tøjet ingen rolle på din arbejdsplads? Læs her, hvordan danske it-medarbejdere går klædt i virksomheder som Mærsk, Google og i en lille dansk kommune.

Med 4G kommer du voldsomt hurtigt på nettet med mobilt bredbånd. Men hvilken udbyder skal du vælge?

CSC mister sin største privatkunde i Danmark. Hundredvis af CSC-ansatte kan blive berørt.