Antallet af ofre for PBS-phishing stiger time for time

Flere hundrede danskere kan være havnet i fedtefadet, efter kreditkort-phisheres misbrug af PBS-navnet i går. Simpel spam-teknologi kunne have forhindret miseren, forklarer it-sikkerhedsfirma.

Artikel top billede

Efter det seneste døgns massive udnyttelse af PBS' navn i et storstilet phishing-forsøg, kan sikkerhedsfirmaet CSIS Group opgøre de foreløbige skader.

"Indtil videre har omkring 100 danskere haft kontakt med den server, som phisherne har brugt. Det indikerer, at de har opgivet deres kontooplysninger til de it-kriminelle og dermed havnet i fedtefadet," fortæller sikkerhedsekspert og direktør i CSIS, Peter Kruse, til Computerworld.

Han har siddet hele formiddagen og analyseret angrebet, og han oplyser, at antallet af ofre stiger time for time.

"Den vedhæftede HTML-fil i phishing-mailen har et digitalt fingeraftryk, som er knyttet til en bande, der minimum to gange før har begået tilsvarende phishing-angreb mod Danmark. De it-kriminelle har ikke været dygtige nok til at sløre data til den angrebne mail-server, og derfor kan vi se, hvor mange IP-adresser, der har været i kontakt med HTML-filen," siger Peter Kruse.

Manglende SPF baner vejen
CSIS peger på, at manglende implementering af det såkaldte SPF (Sender Policy Framework) er årsagen til, at de it-kriminelle kunne slippe af sted med at bruge PBS' domæne, pbs.dk, som afsender.

SPF går nemlig ud på, at mail-servere gensidigt validerer hinanden.

Det betyder, at afsenderen med SPF på forhånd har identificeret sig med en række IP-adresser, som modtageren med SPF validerer ud fra om, om IP-adresserne reelt er modtagerens oplyste adresser.

Og ved denne validering kunne angrebet være blevet bremset allerede hos de modtagende mailservere, fordi PBS har implementeret SPF korrekt ifølge sikkerhedsfirmaets CSIS' analyser.

"I det konkrete tilfælde med PBS er disse mails blevet sendt ud fra en mail-server, som ikke har implementeret SPF. Og de it-kriminelle har så spammet en liste med danske email-adresser, hvor de modtagende servere kunne have tjekket, om IP-adressen reelt kom fra PBS," siger Peter Kruse.

Et dirke- og spamfrit mail-miljø

"Årsagen til at disse mails så alligevel havner i mange almindelige menneskers indbakker er, at mange mailservere herhjemme ikke tjekker ikke, om SPF er okay. Hvis det var sket, så var spam-mailen fra den falske PBS-afsender aldrig nået frem," forklarer Peter Kruse.

Dit varemærke er i fare for misbrug
Han siger, at hvis både afsender- og modtager-serveren ikke har implementeret SPF, så kan alle former for branding-spoof benyttes.

Et branding-spoof er de tilfælde, hvor de it-kriminelle benytter et dansk varemærke som eksempelvis pbs.dk som afsender - og det alligevel slipper gennem nåleøjet hos de modtagende mailservere.

Men problemet kan også ligge hos afsenderen.

"Mange virksomheder, kommuner og regioner har faktisk ikke implementeret SPF, selv om det er best practice. Dermed bidrager de ikke selv til at beskytte deres varemærke punktum dk," siger Peter Kruse.

Han nævner, at hvis man skal have et noget nær dirke- og spamfrit mail-miljø i Danmark, skal alle danske mailudbydere og virksomheder implementere SPF.

Men der kan være en række årsager til, at man ikke benytter SPF, selv om det sikrer både afsender og modtager.

"Hvis en virksomhed har dynamiske IP-adresser med mange medarbejdere på farten eller hjemmearbejdende, så kan deres mails risikere at blive blokeret, fordi modtageren ikke kender afsenderens IP-adresse," forklarer Peter Kruse om en af de hyppigste årsager til at fravælge SPF.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Rambøll Management Consulting

    Senior AI Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job