ANNONCE:
Indholdsfortegnelse:
"Indtil videre har omkring 100 danskere haft kontakt med den server, som phisherne har brugt. Det indikerer, at de har opgivet deres kontooplysninger til de it-kriminelle og dermed havnet i fedtefadet," fortæller sikkerhedsekspert og direktør i CSIS, Peter Kruse, til Computerworld.
Han har siddet hele formiddagen og analyseret angrebet, og han oplyser, at antallet af ofre stiger time for time.
"Den vedhæftede HTML-fil i phishing-mailen har et digitalt fingeraftryk, som er knyttet til en bande, der minimum to gange før har begået tilsvarende phishing-angreb mod Danmark. De it-kriminelle har ikke været dygtige nok til at sløre data til den angrebne mail-server, og derfor kan vi se, hvor mange IP-adresser, der har været i kontakt med HTML-filen," siger Peter Kruse.
Manglende SPF baner vejen
CSIS peger på, at manglende implementering af det såkaldte SPF (Sender Policy Framework) er årsagen til, at de it-kriminelle kunne slippe af sted med at bruge PBS' domæne, pbs.dk, som afsender.
SPF går nemlig ud på, at mail-servere gensidigt validerer hinanden.
Det betyder, at afsenderen med SPF på forhånd har identificeret sig med en række IP-adresser, som modtageren med SPF validerer ud fra om, om IP-adresserne reelt er modtagerens oplyste adresser.
Og ved denne validering kunne angrebet være blevet bremset allerede hos de modtagende mailservere, fordi PBS har implementeret SPF korrekt ifølge sikkerhedsfirmaets CSIS' analyser.
"I det konkrete tilfælde med PBS er disse mails blevet sendt ud fra en mail-server, som ikke har implementeret SPF. Og de it-kriminelle har så spammet en liste med danske email-adresser, hvor de modtagende servere kunne have tjekket, om IP-adressen reelt kom fra PBS," siger Peter Kruse.
Fortsættes ...



