Artikel top billede

Eksperter enige: NemID-password er for ringe

Danskernes digitale adgangskort tager ikke hensyn til, om du bruger store eller små bogstaver i dit password. En markant forringelse af sikkerheden, lyder det fra en stribe eksperter.

Når man vælger password til sin NemID-konto, behøver man ikke bekymre sig om, om det skal indeholde store og små bogstaver. Det er nemlig fløjtende ligegyldigt.

Det er ellers en klassisk tommelfingerregel, at et stærkt password skal indeholde både store og små bogstaver samt tal og tegn. Derved opnår man en markant højere sikkerhed.

Denne holdning deles dog ikke af DanID, der er firmaet bag NemID. Her sondrer man nemlig ikke mellem store og små bogstaver, og det har man heller ikke tænkt sig at gøre.

"Det er den politik, der er vedtaget," siger Peter Lind Damkjær, PKI-specialist i DanID.

DanID's forklaring på password-politikken er, at man skal se login, password og nøglekort-koden som et samlet password.

De tre elementer skal være korrekte, ellers kan man ikke få adgang. Samtidig er NemID beskyttet mod brute force-angreb således, at kontoen lukkes efter fem forkerte login-forsøg.

Årsagen til, at man vælger de store bogstaver fra, er for, at brugeren ikke skal bliver forvirret.

"Til gengæld kan man vælge et password, der er op til 40 cifre langt, hvilket giver stor sikkerhed," siger Peter Lind Damkjær, fra DanID, som ligeledes fortæller, at der ikke er planer om at lave politikken om.

Markant dårligere sikkerhed

En stribe sikkerhedseksperter er derimod enige om, at det giver en markant bedre sikkerhed, hvis man sondrer mellem store og små bogstaver i et password.

"Det forringer sikkerheden markant, hvis man ser bort fra forskellen mellem store og små bogstaver," siger Ken Willen, der er sikkerhedsekspert i Symantec.

"Det undrer mig meget, at man har set bort fra den mulighed i NemID-løsningen," siger han.

Hans undren deles af Peter Kruse fra sikkerhedsfirmaet CSIS og Shehzad Ahmad, der er leder af DK-CERT, som begge pointerer, at et password er langt stærkere, hvis man bruger både store og små bogstaver.

Det er dog ikke ualmindeligt, at funktionen fravælges.

"Flere virksomheder anvender en lignende politik, da blandingen af store og små bogstaver giver meget trafik i support-afdelingen, fordi folk ikke kan huske den kombination, de har valgt," siger Peter Kruse.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere