Ny Nokia-topchef fik dårlig debut

En udskudt smartphone sendte Nokia-aktien ned på Stephen Elops første arbejdsdag som topchef for det finske firma.

Artikel top billede

Stephen Elop havde første arbejdsdag tirsdag.

Tirsdag var første arbejdsdag for Stephen Elop som ny Nokia-topchef.

Og hvilken en.

Nokia havde - inden aktiemarkedet åbnede - annonceret, at den længe ventede Nokia N8 smartphone vil blive forsinket med "a few weeks". Få uger.

Og aktien dykkede i løbet af dagen. Mere end fire procent.

Investorerne tog dermed dårligt imod nyheden, og aktieanalytiker Robert Jakobsen fra Jyske Bank forstår dem.

"Det er først og fremmest en skuffelse, og det viser endnu engang, at Nokias innovationsproblemer langt fra er løst. Der går alt for lang tid fra, at Nokia annoncerer et produkt, til at de lancerer det i markedet," siger han om udskydelsen af N8.

Udskyder igen

Allerede i april udskød Nokia den meget omtalte telefon første gang. Det skete, fordi styresystemet Symbian^3 blev forsinket, og dermed forsinkede det også N8, som skulle køre med platformen.

Planen var ellers en lancering i årets andet kvartal, men det blev ændret til september i tredje kvartal. Og nu er telefonen så udskudt i "et par uger".

"Viser det sig, at det kun er to uger, så er det ikke det store problem. Men 'a few weeks' kan tolkes på flere måder, og jeg tolker det som to til seks uger. Hvis det er seks uger, så får det effekt på årets fjerde kvartal, og det er selvfølgelig ikke positivt," siger Robert Jakobsen.

Nokia forsøgte tirsdag at gøre det mere klart, hvor meget N8 er udskudt. Selskabet meddelte her, at det forventede at sende de første telefoner af sted "ved slutningen af tredje kvartal", men kunder, som har forudbestilt, bør indstille sig på at modtage Nokia N8 i oktober, lød det videre.

Læs Nokias forklaring her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    En QNAP NAS-løsning sikrer fuldt ejerskab over dine mest værdifulde aktiver – dine data

    En NAS-løsning er vigtigere end nogensinde, fordi den tilbyder et alternativ til abonnementer, GDPR-bekymringer og begrænsninger ved cloudlagring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job