Derfor skal TDC åbne sit fibernet til konkurrenterne

IT- og Telestyrelsen fortæller, hvorfor TDC's fibernetværk skal åbnes til konkurrenterne. Et af hoved-formålene er at give et mere forudsigeligt fibermarked, forklarer styrelsen.

Artikel top billede

TDC's konkurrenter skal have et mere forudsigeligt marked med priser, de kan regne med, forklarer IT- og Telestyrelsen baggrunden for at regulere TDC's fibernetværk.

IT- og Telestyrelsen har med virkning fra starten af december beordret telegiganten TDC til at åbne for sit fibernetværk for at skabe mere fair konkurrence på det danske fibermarked.
 
Årsagen, til at styrelsen har trukket reguleringskortet, er, at TDC med blandt andet sit køb af Dongs fibernetværk sidste november har fået alt for stor magt på bredbåndsmarkedet - og nu også på fiber. 
  
Derfor skal konkurrenterne også have mulighed for at tilbyde kunderne bredbånd og fiber på regulerede vilkår, som det også allerede gælder på kobberet og kabet-tv-nettet, mener styrelsen. 
 
"Det er ikke nok at have infrastrukturen på plads, man skal også have en stor markedsandel for, at en sådan regulering vil træde i kræft. TDC har en stor markedsandel, og nu får konkurrenterne via reguleringen mulighed for at konkurrere på mere lige vilkår," forklarer vicedirektør Finn Petersen fra IT- og Telestyrelsen til Computerworld. 
 
Styrelsen kigger TDC over skulderen
Afgørelsen om regulering vil træde i kraft fra 3. december, og på det tidspunkt skal TDC udbyde sin fiber til, hvad der kaldes "historiske omkostninger".
 
Det betyder, at TDC skal udleje sin fiber fastsat ud fra de priser, som telegiganten har betalt for at købe eksempelvis Dongs fibernetværk.

IT- og Telestyrelsen vil derefter kontrollere, om denne pris er korrekt fastsat fra TDC's side.
 
Fra 1. april 2011 bliver TDC's fiberpriser derefter reguleret efter samme principper, det også kendes fra de rå kobberpriser i den såkaldt LRAIC-model.   
 
Kritik af fiberpriserne
Så sent som i sidste måned har administrerende direktør Anders B. Christjansen fra teleselskabet Waoo langet kraftigt ud efter TDC's fiberpriser
 
"Det er dyrere at købe ind på engrosvilkår, end det er at købe det produkt, som vi sælger til slutkunderne," lød det fra Anders B. Christjansen om TDC's fiberpriser.
 
Han har også fremført det synspunkt i et høringsbrev til IT- og Telestyrelsen.
 
"IT- og Telestyrelsen skal ikke bare sørge for, at der er åbnet op, for det ligger allerede i loven. Men styrelsen skal sørge for, at det er til en pris, så man kan drive en fornuftig forretning," fortæller Anders B. Christjansen.

Tidligere har blandt andre også Telenor opgivet bredbånd i TDC's fibernetværk på grund af for høje priser.
 
Skaber forudsigelige priser
IT- og Telestyrelsen kan endnu ikke kommentere på, hvordan priserne ser ud efter den 3. december eller 1. april 2011, hvor priserne som nævnt er reguleret efter samme principper som de rå kobberpriser.
 
Styrelsen ønsker heller ikke at begynde at spekulere i, om det bliver billigere eller dyrere for konkurrenterne at leje fiber hos TDC.
 
"Hele formålet med at regulere er jo at skabe et mere forudsigeligt marked for konkurrenterne, så de har fiberpriser fra TDC, som man kan regne med vil holde sig på samme niveau i fremtiden og ikke bare på TDC's egne betingelser," forklarer Finn Petersen fra IT- og Telestyrelsen.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

AL Sydbank

Product Owner til IT Service Management

Københavnsområdet

AGITO Medical A/S

IT Operations Lead

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-specialister til WAN, Routing og Switching

Nordjylland

Politiets Efterretningstjeneste

IT Sikkerhedsarkitekt i PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S