Sådan tjener du millioner på offentlige data

Gode ideer og stædighed er langt vigtigere end it-kendskab for at komme ud over iværksætter-rampen. Fire år tog det Rudi Kragh at kravle over en solid mur af skepsis og omsætte for en million kroner.

Artikel top billede

Iværksætter Rudi Kragh har fået travlt med samtaler hos danske kommuner og sammen med udenlandske myndigheder. Han havde dog her i februar 2010 tid til at modtage prisen som vinder af "Offentlige data i spil" hos IT- og Telestyrelsen. Foto: Tina Kragh Rusfort, Courage Design.

Læs mere om Rudi Kraghs projekt:

Dansker: Kan tjene enorm formue på energiberegner.

Dansk it-mand har ikke fået løn i fire år

Tag en god idé og tilsæt iværksætter-ånd.
 
Derefter tilføjer du offentlige data og fem lastvognladninger stædighed.
 
For at få den helt rigtige styrke håndplukker du desuden dygtige fagfolk, som du drysser i retten, mens den simrer i et par år. Derefter er hele herligheden klar til at servere for offentlige myndigheder og kan eventuelt også pakkes ind til salg i udlandet.
 
Sådan lyder historiker og iværksætter Rudi Kraghs opskrift på succes med offentlige data.
 
Han har siden 2006 kæmpet med sit projekt "Husets Web", der blev skudt i gang med hjælp fra risikovillige investorer - heriblandt ikke mindst Helge Munk, stifteren af blandt andet Munk IT og Munk Hosting.
 
Projektpris og millionomsætning
Sidste år vandt projektet IT- og Telestyrelsens konkurrence "Offentlige data i spil" sammen med to andre projekter, "Politisk data API" og "Find nærmeste toilet", der alle fik overrakt præmierne af daværende videnskabsminister Helge Sander (V).
 
I år kan Rudi Kragh så for første gang notere en millionomsætning, efter at flere kommuner og energiselskaber har set lyset i projektet. 
  
Gratis viden skal bane vejen
Konceptet bag "Husets Web" er helt basalt en online-energiberegner, det tager små 10 minutter at udfylde. 

Det betyder, at hr. og fru Danmark kan gå ind og indtaste deres adresse, hvorefter applikationen blandt andet dykker ned i de offentlige data hos BBR (Bygnings- og Boligregistret) som husets opførelse, varmesystem og kvadratmeterstørrelse.

Derefter svarer hr. og fru Danmark på 25 simple spørgsmål omkring huset, hvorefter svarene bliver konverteret til konkrete anbefalinger til energi-optimering ud fra cirka 100.000 bagvedliggende datasæt omkring husbyggeri i Danmark.
 
"Ofte koster den slags undersøgelser op mod 5.000 kroner hos energikonsulenter at få udført, men på vores site er det gratis viden, hvis man vil bruge otte minutter på at udfylde skemaet. På den måde gør vi husejerne til deres egne eksperter," forklarer Rudi Kragh.

Han siger, at folk næsten altid er forundrede over, hvor meget de derefter kan spare på selve energi-optimeringen.
 
"I gennemsnit kan 50 procent af landets 1,5 millioner boligejere hver spare omkring 6.000 kroner om året ved at investere i nye vinduer, isolering eller noget tredje, og det vil i mange tilfælde tage 10 til 15 år at tilbagebetale. Derefter kan husejeren indkassere besparelsen på de 6.000 kroner om året," forklarer Rudi Kragh. 

Ifølge Rudi Kraghs svarer det til, at de danske husejere årligt sender små 50 milliarder kroner ud af danske vinduer og op i den forurenede luft. 

Læs mere om Rudi Kraghs projekt:

Dansker: Kan tjene enorm formue på energiberegner.

Dansk it-mand har ikke fået løn i fire år

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job