KMD massefyrer - sætter 72 mand på porten

KMD sætter 72 mand på porten i en stor massefyring. Se her hvorfor.

Artikel top billede

Læs også: KMD-chef: Derfor fyrer vi.

En af Danmarks største it-virksomheden, kommune-kæmpen KMD, sætter 72 af sine medarbejdere på porten i en stor, samlet fyringsrunde.
 
De mange fyringer finder sted for at skære ned på omkostningerne, meddeler KMD, der - med selskabets egne ord - har "øje på den fremtidige omkostningsstruktur."
 
De 72 fyringer vil primært finde sted i afdelingen for administrative it-løsninger. 
 
Behov for mindre arbejdskraft
Det skyldes ifølge KMD, at dette forretningsområde nu overgår til almindelig drift efter at haft ekstra ressourcer og ekstra opmærksomhed i den periode, hvor KMD har opbygget ERP-platformen Opus.
 
Derfor er der behov for mindre arbejdskraft, meddeler KMD:
 
"Der er ingen tvivl om, at KMD i disse år oplever et skærpet konkurrencepræget marked, og vi har på den baggrund ændret i vores organisation, så den står bedre rustet til vores ambitioner om at vokse organisk med fem procent om året," lyder det fra Lars Monrad-Gylling, administrerende direktør i KMD.
 
Fyringerne er led i en overordnet strategiplan, der hedder Plan 2015. Den sigter mod at gøre KMD mere konkurrencedygtig og mere kundeorienteret.
 
"Det er aldrig rart at skulle sige farvel til gode og dygtige medarbejdere, men det er altid nødvendig at se på sin forretning for også fremover at gøre den så konkurrencedygtig som mulig," lyder det fra Lars Monrad-Gylling i en meddelelse.

Læs også: KMD-chef: Derfor fyrer vi.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S