SKI udbyder netværks-aftaler for over en milliard

Leverandører af netværk kan slikke sig om munden ved udsigten til en milliard-aftale med det offentlige i de næste tre år. Salget skal dog sandsynligvis deles mellem fem leverandører.

Artikel top billede

Læs også:
Knas med to it-aftaler i milliardklassen hos SKI

Tele-giganter sætter sig på SKI-aftale for milliarder

Statens og Kommunernes Indkøbsservice (SKI) udbyder rammeaftale for salg af WAN (Wide Area Network) for 1,2 milliarder kroner over de næste tre år med mulighed for kontrakt-forlængelse på et år.

SKI ønsker at indgå rammeaftaler med fem leverandører, der kan levere netværk til omkring 13.000 offentlige kunder.

Rammeaftalen omfatter levering af WAN med hastigheder fra 10 Mbit/s til 100 Gbit/s og baseret på forskellige teknologier som Ethernet, IP snit, Internet snit eller sort fiber.

Foruden selve forbindelsen omfatter aftalen SLA tjenester, forskellige kvalitetsniveauer (QoS) og et antal tjenesteydelser på timebasis hørende til ydelserne, lyder det i EU-udbuddet.

Statslige myndigheder kan hoppe på aftalen, hvis de har fået tilladelse fra Økonomistyrelsen, mens regionerne og kommunerne frit kan gøre brug af aftalen.

Kan levere alternativer

SKI skriver desuden i sit udbud, at leverandørerne er velkomne til at byde ind med et valgfrit sortiment af alternative hastigheder og bærelinjeteknologier, samt serviceydelser, der ikke er en del af det obligatoriske sortiment. 

SKI kræver blandt andet af leverandørerne, at de kan fremvise en økonomisk soliditet med en omsætning på minimum 20 millioner kroner i det seneste regnskabsår.

Rammeaftalen går under SKI-betegnelsen 0210, og fristen for ansøgning er torsdag den 27. oktober klokken 12.

De vindende leverandører vil få besked om tildeling af kontrakten i midten af november.

Læs også:
Knas med to it-aftaler i milliardklassen hos SKI

Tele-giganter sætter sig på SKI-aftale for milliarder

Annonce

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Forsknings-, Uddannelses- og Digitaliseringsministeriet

Vil du være med at udvikle sikkerhed og compliance i CPR?

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra SuperOffice

Europa vil have kontrol over sine data. Men har din virksomhed styr på sine egne?

Når salg, marketing og service kun ser dele af kundebilledet, risikerer virksomheden at miste overblik og kunder. AI kan forstærke problemet.

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub