Knas med to it-aftaler i milliardklassen hos SKI

SKI ser sig nødsaget til at udskyde svarfristen for indgivelse af bud på to kæmpe aftaler om servere og pc'er.

Artikel top billede

Den offentlige indkøbsorganisation SKI vælger at udskyde fristen for indlevering af bud på to milliard-aftaler om levering af servere og pc'er.

Fristen flyttes fra 20. september til 4. oktober 2011 for begge aftalers vedkommende.

Der er tale om rammeaftale 02.03 om Servere og Storage. SKI vurderer, at denne aftales værdi samlet vil løbe op i en milliard kroner inklusive moms.

Den anden aftale er rammeaftale 02.02 om indkøb af computere i form af bærbare, tablets, stationære og tilbehør. Pc-aftalen forventer SKI vil have en værdi på
1,5 milliarder kroner.

Skyldes procedurefejl

Administrerende direktør Signe Lynggaard Madsen fra SKI forklarer, at der tale om "en proceduremæssig præcisering".

"Det er almindelig udbudspraksis, at der kan laves mindre præciseringer i forbindelse med spørgsmål/svar-perioden," siger hun.

Hun fortæller, at SKI har valgt at udsende rettelser til dokumenterne og har samtidig valgt at give alle leverandører en fristforlængelse på to uger.

"En fristforlængelse på to uger havde formentlig ikke været nødvendigt rent juridisk, men vi har valgt den for at sikre, at alle kan tage højde for præciseringen," siger hun.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil