Sikkerhedsproblemer plager den nye Android 4.0

Mobilstyresystemet Android 4.0 er noget af det hidtil mest avancerede på markedet. Men der er problemer med sikkerheden.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Android 4.0 Ice Cream Sandwich kommer på markedet med den snarlige lancering af smartphonen Samsung Galaxy Nexus.

At dømme efter de første anmeldelser er Android 4.0 et mobilstyresystem på forkant med den teknologiske udvikling og indeholder en mængde fede funktioner, man godt kan se frem til.

Nogle af disse vidunderfunktioner er dog samtidig årsag til visse sikkerhedsmæssige bekymringer.

Android 4.0 introducerer ifølge firmaet Good Technology nogle nye sikkerhedsrisici, som brugere og it-administratorer bør være opmærksomme på.

Good Technology er selv leverandør af værktøjer til mobilstyring og -sikkerhed og har således en klar økonomisk interesse inden for mobile enheders sikkerhed.

Det drejer sig da heller ikke om store gabende sikkerhedshuller og advarende råd om helt at styre uden om den nye version af Android.

Derimod får du her blot en kort gennemgang af potentielle risici, så du har mulighed for at træffe passende sikkerhedsmæssige foranstaltninger.

Kryptering

Understøttelsen af kryptering på enheden er et skridt i den rigtige retning, men introducerer samtidig en ny faktor, som betyder, at krypteringen på én Android-enhed kan være stærkere end krypteringen på en anden.

Hvor godt kryptering fungerer som beskyttelse, kommer an på en kombination af faktorer såsom hvilken algoritme, der anvendes; hvor godt krypteringsnøglerne beskyttes samt styrken af det anvendte kodeord.

Hvis ét af disse led er svagt, så er hele kæden svag.

Kopier og indsæt i e-mail

Funktionen, der gør det muligt at kopiere og indsætte tekst fra og i e-mail kan føre til tab af data.

Særligt it-administratorer bør være opmærksomme på, at det med denne funktion er let at kopiere indhold fra e-mail eller vedhæftede filer og indsætte det i en anden app med et eventuelt lavere sikkerhedsniveau.

Lås op med ansigtsgenkendelse

Brugen af ansigtsgenkendelse til at låse sin smartphone op virker som en cool funktion.

Android 4.0 er et af de første mobilstyresystemer til at implementere funktionen, men også andre overvejer at bruge ansigtsgenkendelse til autentifikation.

Det kan godt være, at det virker fikst, at man ikke behøver at indtaste en PIN-kode, men hvis du kan låse din enhed op med dit ansigt, så kan andre gøre det samme.

Der er muligvis ikke brug for andet end et anstændigt billede af dig, for at nogen kan bruge ansigtsgenkendelse til at få uautoriseret adgang til din Android-enhed.

Android Beam

Som bruger vil man værdsætte muligheden for trådløst at sende data såsom kontakter fra én Android-enhed til en anden.

Men hvis dataene ikke er krypterede undervejs, så er de sårbare overfor at blive opsnappet under overførslen.

Tag skærmbilleder

Muligheden for at tage et screenshot er en fremragende funktion til en smartphone eller tablet-pc.

Det kan bruges til at huske vigtig information eller i forbindelse med support og fejlfinding.

Funktionen kan dog også misbruges til at tage skærmbilleder af følsomme data, der herefter kan kompromitteres ved at blive gemt og delt på uforudsete måder.

Android 4.0 Ice Cream Sandwich lader til at være en fænomenal mobilplatform med en vifte af fede funktioner.

Men sørg for at være opmærksom på de sikkerhedsmæssige konsekvenser ved nye funktioner og især på, om brugerne anvender dem korrekt, så din virksomhed trygt kan bevæge sig ind i mobilitetens tidsalder uden at frygte kompromitterede data.

Læs også:

Se de bedste erhvervsfunktioner i Android 4.0

Her er Googles nye Android 4.0 - se billederne

Sådan bliver de nye smartphones i 2012.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Analytiker til Security Operations Center i Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Økonomistyrelsen

    Processtærk it-profil til Statens BI

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura