Her er en gratis gps-app til din smartphone

Kan den gratis gps-app Waze give baghjul til de megadyre betalings-gps'er?

Artikel top billede

Har du en Android-telefon, kan du få gratis navigation via Google Maps, som du ser på billedet her. Men du kan også bruge Waze, der både findes til Android og iPhone

De fleste bilister har indimellem brug for lidt teknisk assistance, når de skal finde vej.

Men ikke alle har lyst til at investere i en dyr gps-enhed eller en næsten lige så dyr smartphone-app. Eksempelvis koster TomTom og Navigons smartphone-apps mellem 300 og 500 kroner.

Derfor er det værd at overveje, om der findes billigere alternativer i Apples App Store og Android Market. Et af de alternativer, vi har brugt her på redaktionen, hedder Waze og er helt gratis.  

Waze findes som app til iPhone, iPad, Android og Blackberry, og det er ikke bare et stykke discount-navigation.

Det er på mange måder også en ny og innovativ tjeneste, der baserer sig på crowd-sourcing. Det vil sige, at tjenesten i høj grad er brugerdrevet. Waze-brugernes adfærd bliver brugt til hele tiden at forbedre kort, ruter og registrere trafiktætheden.

Bedst i storbyerne

Det betyder også, at jo mere populær Waze er, jo bedre en oplevelse får du som bruger også af app'en.

Derfor får du sandsynligvis også en betydeligt federe oplevelse med Waze, hvis du bruger app'en i USA, hvor den har opnået relativ stor popularitet, end i Danmark, hvor den stadigvæk mangler at få sit gennembrud.

Men også inden for Danmarks grænser varierer oplevelsen af Waze. Hen over julen testede denne skribent Waze flere gange i Danmark.

Eksempelvis er det svært at få navigation direkte til døren, lige så snart du bevæger dig uden for de større byer. Det skyldes, at Waze ganske enkelt ikke kender ret mange navne på de mindre veje i mange små og middelstore byer.

Samtidig var der også en række situationer, hvor Waze kom med besynderlige rute-forslag. For eksempel anbefalede app'en på et tidspunkt, at man skulle forlade motorvejen ved Esbjerg til fordel for en rute på landevejen, der var betydeligt længere i både tid og antal kilometer.

Få live trafik-opdateringer med Waze

Der er ingen tvivl om, at Waze fungerer bedst i hovedstadsområdet, hvor ruterne lader til at være mere korrekte, og app'en ser ud til at kende langt flere vejnavne. 

Live trafik-opdateringer

Når du færdes i hovedstadsområdet, oplever du også at få direkte trafikopdateringer fra andre brugere.

Waze-brugerne kan vælge selv at indberette det, hvis de støder på uheld, vejarbejde og tæt trafik. Men app'en registrerer det også automatisk, hvis Waze-brugere pludselig holder stille eller begynder at køre langsomt på motorvejen. 

Trafik-opdateringerne bliver ligesom kortene løbende hentet ned på telefonen via din data-forbindelse. Det betyder, at app'en kun fylder lidt mindre end 20 megabyte, mens de fleste betalingsalternativer, hvor kortene bliver lagret på telefonens hukommelse, fylder flere hundrede megabyte. 

Til gengæld er konsekvensen, at du kan opleve problemer med Waze, hvis du færdes steder, hvor der er dårlig dækning, og måske vigtigst af alt: det kan blive en dyr fornøjelse at bruge Waze i udlandet, fordi du risikerer at skulle betale kassen for data-roaming. 

Frygter du, at dit dataforbrug løber løbsk, kan du heldigvis se, hvor meget data Waze bruger. Du finder oversigten over dataforbruget ved at gå ind i app'ens indstillings-menu, vælge advanced og herefter "datatransfer." 

Ikke på højde med betalings-navigation

Efter nogle dage i selskab med Waze er konklusionen dog, at Waze er et spændende bekendtskab. 

Men er du en krævende gps-bruger, er det dog næppe et reelt alternativ til de store og dyre navigations-apps, og skal du på ferie til udlandet, kan du godt glemme alt om Waze. Det bliver ganske enkelt for dyrt i data-roaming. 

Har du derimod kun brug for navigation i ny og næ, og færdes du mest i landets større byer, kan Waze muligvis opfylde dine behov. Og der er næppe tvivl om, at denne type brugerdrevne programmer bliver bedre og bedre, i takt med at brugertallet stiger.

Læs også:
Efter nytår kan du få gratis gps-navigation på din telefon

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Admin By Request

    Sikkerhedspolitikken skal følge brugeren - ikke virksomhedens firewall

    Med det nye produkt - Web Access Management - vil danske Admin By Request flytte IT-sikkerheden frem i processen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S