Nyt super-glas gør dine gadgets endnu mere hårdføre

Godt nyt til alle der elsker håndværker-telefoner: Den næste version af det super-stærke Gorilla Glass er på vej.

Artikel top billede

Mange har prøvet at tabe deres smartphones med en smadret skærm til følge.

Derfor kan der være god grund til at glæde sig til det forestående CES-messe (Consumer Electronics Show) i Las Vegas, hvor glas-producenten Corning vil fremvise næste generation af det ekstremt hårdføre glas, der er kendt under navnet Gorilla Glass.

Den første generation af gorilla-glasset sidder allerede på mange moderne gadgets i dag, hvilket især betyder, at brugerne med større sindsro kan bruge deres smartphones i krævende arbejdsmiljø eller i forbindelse med sport.

Tv med Gorilla-glas

Det vides endnu ikke, hvor meget stærkere den næste generation af gorilla-glasset vil være, men det forventes at blive både tyndere og mere hårdført.

Ifølge Corning vil den nye version af det hårdføre glas også være at finde i en række nye produktkategorier, blandt andet bil-interiør og fladskærms-tv.

Corning har allerede løftet sløret for, at virksomheden på CES-messen vil fremvise et 82-tommer tv med touchskærm, der er udstyret med det nye Gorilla Glass 2.

Gorilla Glass er et varemærke, der tilhører Corning, men det smarte navn dækker over, at der er tale om et såkaldt aluminosilicate glas, hvilket er en særlig stærk glastype, der også laves af andre producenter under andre navne.

Sidder i 20 procent af alle telefoner

Cornings Gorilla Glass er dog den mest populære type, og i 2010 sad der Gorilla Glas i cirka 20 procent af alle verdens telefoner. Heriblandt HTC Sensation og mange andre af de populære HTC-telefoner, ligesom Samsungs Galaxy-telefoner og -tablets også har Gorilla Glass. Det samme har Amazons nye tablet, Kindle Fire.

Glasset i Apples seneste iPhones, iPhone 4 og 4S, er blevet kritiseret for at være for sårbart og let at smadre. Eksempelvis rasede Computerworlds erhvervsredaktør Dan Jensen sidste år i en blog over, at hans iPhone 4 fik smadret skærmen, efter at den blev tabt på fortorvet. 

På trods af det kan iPhonen dog godt have en skærm i gorilla-glas. Det er hverken blevet be- eller afkræftet af Apple eller Corning, men i Walter Isaacsons biografi om Steve Jobs afslører den nu afdøde Apple-stifter dog, at den første version af iPhonen havde en Gorilla Glass skærm.

Læs også:
Hårdfør tablet-pc med gorilla-skærm til rigtige mænd 
Her er de sejeste håndværker-smartphones
Disse gadgets kan overleve jordskælv og skybrud

Annonce

Kræftens Bekæmpelse

IT-driftsleder

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til Lokal IT på Aalborg Kaserne

Nordjylland

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S