Norge forbyder det offentlige at bruge Google Apps

Norge forbyder alle offentligheder myndigheder at bruge Google Apps. Det er der konkrete grunde til.

Artikel top billede

Efter en test i den norske by Narvik har det norske Datatilsyn sagt 'fuldt stop' for brugen af Google Apps hos offentlige myndigheder i broderlandet.

Datatilsynet i Norge mener ikke, at Google leverer tilstrækkelig dokumentation for, hvor selskabet opbevarer sine data. 

Samtidig mener tilsynet heller ikke, at Google lever op til de norske regler for opbevaring af persondata.

Derfor har tilsynet forbudt de norske offentlige myndigheder og organisationer at bruge Google Apps af frygt for at kompromittere borgernes personfølsomme oplysninger.

Det skriver Financial Times.

Googles apps paradoks

Beslutningen blev truffet efter en 'test-case' i den norske by Narvik, hvor byrådet havde besluttet at bruge Google Apps til e-mail.

Det norske forbud kommer paradoksalt nok netop, som Google Apps i Europa har fået vind i sejlene. Søgegiganten har eksempelvis lige vundet sin største kontrakt nogensinde med den spanske bank BBVA, fortæller Financial Times.

Artiklen kommer også ind på danske forhold, hvor Odense Kommune for et år siden fik endegyldigt nej af Datatilsynet til at anvende Google Apps i blandt andet kommunens skoler.

Kommunen havde ellers i lang tid gjort sig store anstrengelser for at få lov at bruge Apps i arbejdet. Se en liste over de artikler vi har skrevet om Google Apps og Odense kommune her

Bekymringerne gik blandt andet på, at der ved brug af Googles kalender- og dokumentfunktioner til timeplanlægning og kommunikation med forældre, så var der fare for, at personfølsomme data kunne undslippe til en bredere kreds.

Langt ude i skyen

Også de franske og de tyske myndigheder har sat gang i initiativer, der skal sikre, at personfølsomme data ikke havner i en sky et sted uden for Europas grænser.

Et andet punkt, hvor de multinationale selskaber også tit render panden imod nationale regler, er med hensyn til opbevaring af virksomhedernes regnskaber.

Google, HP, Microsoft og mange andre it-virksomheder
overtræder eksempelvis konsekvent bogføringslovens krav om, at regnskabsmateriale skal opbevares her i landet. Men det er en anden historie.

Ifølge Financial Times viser eksemplerne, at der fortsat er mange panderynker i Europa, når det gælder sikkerheden ved at benytte amerikansk baserede cloud computing-leverandører, især når der hersker usikkerhed om, hvor i verden data bliver opbevaret.

Læs også:

Odense Kommune får nej til brug af Google Apps.

Sådan har Odense brugt Google Apps indtil nu.

Datatilsyn: Der er løsninger for Odense i Google-sag.

Odense: Sådan vil vi få tilladelse til Google Apps.

Det betyder Odenses Google Apps-sag for dig.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S