Odense Kommune får nej til brug af Google Apps

Datatilsynet siger nej til Odense Kommunes ønske om at anvende Google Apps til kommunalt arbejde. Se her hvorfor.

Artikel top billede

Læs også: Datatilsyn: Der er løsninger for Odense i Google-sag.

Odense Kommune har siden 12. februar 2010 forsøgt at få Datatilsynets godkendelse af kommunens ønsker om at bruge Google Apps til kommunens lærere, når de skal vurdere skoleelevernes faglige forløb og udvikling.
 
I flere omgange har Datatilsynet afvist Odense med begrundelsen om, at sikkerheden ikke var god nok - og det sker også denne gang i en afgørelse, der er offentliggjort på Datatilsynets hjemmeside.
 
"Helt enkelt er kommunens nuværende setup ikke legalt," siger Datatilsynets it-chef, Sten Hansen, til Computerworld.
 
Internationale øjne på Odense
Odense-sagen har både dansk og europæisk bevågenhed, da sagen er et af de allerførste tilfælde, hvor en offentlig myndighed forsøger at benytte Google Apps. 

Blandt andet har IT- og Telestyrelsen vurderet, at alene på mails kan kommunerne spare en halv milliard kroner om året ved at benytte Googles kontorpakke.
 
Men det har ikke fået Datatilsynet til at ryste på hånden over afgørelsen.
 
"Vi har jo ikke en principiel holdning til cloud computing, men vi er sat i verden til at overholde de gældende regler, og der har Odense altså stadig en udfordring," forklarer Sten Hansen. 
 
Fem pinde i afvisningen
Helt overordnet har Datatilsynet fem årsager til, at Odense igen må droppe brugen af Google Apps til kommunens lærere.
 
Det drejer sig først og fremmest om, at der i Odenses nuværende løsning er usikkerhed om dataoverførsler til såkaldte tredjelande uden for EU og USA, hvilket kræver særlige tilladelser, som Odense ikke har på plads. 
 
Punkt to omhandler, at risikovurderingen og analysen af sikkerheden i Googles løsning er utilstrækkelig, og dermed tager Odense Kommune ifølge Datatilsynet en uafklaret risiko med sikkerheden ved at benytte Google Apps. 
 
Tredje pind i afvisningen angår databehandleraftalen, hvor det er usikkert, om Google som databehandler rent faktisk overholder sikkerhedsbekendtgørelsen. Det fremgår ifølge Datatilsynet ikke eksplicit af databehandleraftalen mellem Google og Odense Kommune. 
 
Fjerde punkt i nej'et til Odense Kommune går på, at Odense har en pligt til, at sikkerhedsbekendtgørelsen aktivt bliver overholdt - enten ved selv at overvåge eller ansætte en revisor til at overvåge overholdelsen af sikkerhedsbekendtgørelsen.
 
"Det har vi vanskeligt ved at se, når man ikke ved, hvor data rent fysisk er," forklarer Sten Hansen fra Datatilsynet.
 
Femte hovedårsag til, at Odense skal overveje at ansøge igen, er en række tekniske ting som eksempelvis login med digital signatur og uigenkaldelig sletning af data, så de ikke kan gendannes på Googles servere. 

Læs også: Datatilsyn: Der er løsninger for Odense i Google-sag.

Event: Cyber Security Festival 2025

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car