Odense Kommune får nej til brug af Google Apps

Datatilsynet siger nej til Odense Kommunes ønske om at anvende Google Apps til kommunalt arbejde. Se her hvorfor.

Artikel top billede

Læs også: Datatilsyn: Der er løsninger for Odense i Google-sag.

Odense Kommune har siden 12. februar 2010 forsøgt at få Datatilsynets godkendelse af kommunens ønsker om at bruge Google Apps til kommunens lærere, når de skal vurdere skoleelevernes faglige forløb og udvikling.
 
I flere omgange har Datatilsynet afvist Odense med begrundelsen om, at sikkerheden ikke var god nok - og det sker også denne gang i en afgørelse, der er offentliggjort på Datatilsynets hjemmeside.
 
"Helt enkelt er kommunens nuværende setup ikke legalt," siger Datatilsynets it-chef, Sten Hansen, til Computerworld.
 
Internationale øjne på Odense
Odense-sagen har både dansk og europæisk bevågenhed, da sagen er et af de allerførste tilfælde, hvor en offentlig myndighed forsøger at benytte Google Apps. 

Blandt andet har IT- og Telestyrelsen vurderet, at alene på mails kan kommunerne spare en halv milliard kroner om året ved at benytte Googles kontorpakke.
 
Men det har ikke fået Datatilsynet til at ryste på hånden over afgørelsen.
 
"Vi har jo ikke en principiel holdning til cloud computing, men vi er sat i verden til at overholde de gældende regler, og der har Odense altså stadig en udfordring," forklarer Sten Hansen. 
 
Fem pinde i afvisningen
Helt overordnet har Datatilsynet fem årsager til, at Odense igen må droppe brugen af Google Apps til kommunens lærere.
 
Det drejer sig først og fremmest om, at der i Odenses nuværende løsning er usikkerhed om dataoverførsler til såkaldte tredjelande uden for EU og USA, hvilket kræver særlige tilladelser, som Odense ikke har på plads. 
 
Punkt to omhandler, at risikovurderingen og analysen af sikkerheden i Googles løsning er utilstrækkelig, og dermed tager Odense Kommune ifølge Datatilsynet en uafklaret risiko med sikkerheden ved at benytte Google Apps. 
 
Tredje pind i afvisningen angår databehandleraftalen, hvor det er usikkert, om Google som databehandler rent faktisk overholder sikkerhedsbekendtgørelsen. Det fremgår ifølge Datatilsynet ikke eksplicit af databehandleraftalen mellem Google og Odense Kommune. 
 
Fjerde punkt i nej'et til Odense Kommune går på, at Odense har en pligt til, at sikkerhedsbekendtgørelsen aktivt bliver overholdt - enten ved selv at overvåge eller ansætte en revisor til at overvåge overholdelsen af sikkerhedsbekendtgørelsen.
 
"Det har vi vanskeligt ved at se, når man ikke ved, hvor data rent fysisk er," forklarer Sten Hansen fra Datatilsynet.
 
Femte hovedårsag til, at Odense skal overveje at ansøge igen, er en række tekniske ting som eksempelvis login med digital signatur og uigenkaldelig sletning af data, så de ikke kan gendannes på Googles servere. 

Læs også: Datatilsyn: Der er løsninger for Odense i Google-sag.

Paychex Europe

Product Manager, AI & Shared Capabilities

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Souschef til Informations- og kommunikationsteknologi i Cyberdivisionen Hvidovre

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job