Artikel top billede

Danskerne vilde med lovlig digital musik

IFPIs danske årsrapport sætter store spørgsmålstegn ved handelsministerens ACTA-argument om ulovlige downloads.

"95 procent af alt downloadet musik er ulovligt". Sådan argumenterede handelsminister Pia Olsen Dyr for nylig for Danmarks tilslutning til ACTA. Argumentet faldt på en høring om antipirat-traktaten i Folketingets Europaudvalg.

Som påpeget i ComON - og senere i radioprogrammet Detektor - brugte ministeren dermed et tre år gammelt og temmeligt usikkert tal hentet fra interesseorganisationen IFPI. Organisationen havde dengang i 2008 skønnet sig frem til den skyhøje piratprocent som et overordnet tal for det samlede globale download af musik.

At handelsministerens tal for mængden af ulovlige downloads formentlig er vildt overdrevet for Danmarks vedkommende, ser man af en ny rapport, som oven i købet stammer fra samme organisation, nemlig IFPI.

Den danske afdeling af IFPI har netop sendt sin årsrapport for 2011 på gaden, og den viser flere interessante tendenser, som peger i den stik modsatte retning af de bombastiske pirat-påstande, som Pia Olsen Dyhr diskede op med under ACTA-høringen.

Takket være vigende salg af de relativt dyre musik-cd'er, har musikbranchen i Danmark totalt set lavere omsætning end tidligere. Branchen solgte for 420 millioner kroner i 2011 sammenlignet med et salg på 467 millioner kroner året før.

Men i modsætning til cd-salget, er det digitale salg gået fint fremad - fra 139 til 164 millioner kroner  - i samme periode. Og fremgangen gælder både digitale downloads og musikbranchens indtægter fra streaming-tjenster som TDC Play, WIMP og senest Spotify.

Streaming-tjenesterne har endda potentiale til at trække total-omsætningen op over nedgangen, som de gammeldags cd'er har afstedkommet.

IFPI peger selv på de markant øgede indtægter fra streaming-tjenester i Norge og Sverige, hvor tjenesterne (især Sportify) typisk har været på markedet længere end herhjemme. I Pirate Bays hjemland Sverige var musikbranchens digitale vækst sidste år på 65 procent, mens den i Norge androg hele 73 procent.

Optimisme

"Set med danske øjne er den digitale udvikling i Sverige og Norge dog først og fremmest med til at skabe velbegrundet optimisme. For det første fordi streaming- og abonnements-tjenesterne har vist, at de i løbet af få år bidrager til at stabilisere en branche, der har styrtblødt i et årti. For det andet fordi erfaringerne fra de nordiske nabolande viser, at streamingtjenesternes stejlt stigende vækstkurver ikke skyder i vejret på bekostning af det eksisterende downloadmarked. Dermed tegner der sig nemlig et spændende billede af en udvikling i Danmark, hvor både download- og streamingtjenester er med til at sikre et bæredygtigt digitalt marked," hedder det i IFPI's danske årsrapport.

Hele rapporten (PDF) kan hentes her.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Briefing: Er din backup en illusion?

Én gang om måneden leverer Computerworld Events en kort Cyber Briefing. Denne gang kan du komme helt tæt på, når ScanNet stiller skarpt på din virksomheds backup- og databeskyttelsesstrategi.

16. juni 2025 | Læs mere


Computerworld Cyber Briefing

Én gang om måneden leverer Computerworld Event et 30 minutters Cyber Briefing, hvor du får overblik over de mest aktuelle angreb, største trusler og tendenser samt giver dig gode råd, der kan implementeres direkte i din it-sikkerhedsafdeling.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere